×
Tuesday, July 23, 2024

COVID-19/ mjekët dhe infermierët italianë nominohen për çmimin Nobel për Paqen

March 18, 2021


Mjekët, infermierët dhe punonjësit e kujdesit shëndetësor në Itali janë nominuar për Çmimin Nobel për Paqe 2021. Çmimi do të jepet më 10 dhjetor.

Nominimi erdhi në vlerësim të përpjekjeve të tyre në luftën me pandeminë e Covid-19. Kjo pasi ata u konsideruan të parët në Perëndim që iu desh të përballen me një urgjencë shëndetësore shumë serioze.

Kandidatura, e miratuar nga Komiteti Norvegjez i Nobelit në Oslo, u paraqit nga dega Italiane e Fondacionit Gorbachev.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments