×
Sunday, September 24, 2023

Britania e Madhe duhet të zgjasë periudhën e tranzicionit të Brexit

May 21, 2020


Britania e Madhe duhet të zgjasë periudhën e tranzicionit të Brexit, ishte titulli i editorialit të botuar sot në gazetën ”Financial Times”.

“Edhe para pandemisë qëllimi e një marrëveshje të re tregtare këtë vit dukej ambicioz’’, shkruan gazeta britanike.

”Por, ekziston një arsye më urgjente për kryeministrin Boris Johnson”, sipas FT, e cila thekson se zgjatja e periudhës kalimtare duhet të dakordësohet mes Britanisë së Madhe dhe BE deri në fund të qershorit.

”Vendimi i mosanëtarësimit në një bashkim doganor dhe refuzimi i anëtarësimit në standardet e zakonshme të zbatueshme ligjërisht do të rezultojnë në kosto të reja për bizneset në Britaninë e Madhe, kur shumë prej këtyre të fundit tashmë po përpiqen të mbijetojnë në urgjencën e koronavirusit”, shton FT.

FT thekson se “Britania e Madhe po shkon drejt një konfrontimi të ri me Brukselin për Brexit për shkak të kontrolleve në kufirin midis Irlandës së Veriore dhe Irlandës”.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments