×
Thursday, June 13, 2024

Samiti i Zagrebit, Socialdemokratët në Parlamentin Europian: Hapja e negociatave me Shqipërinë, vendimi i duhur

May 6, 2020


Socialdemokratët në Parlamentin Europian marrin rolin kryesor në angazhimin e Europës ndaj Ballkanit Perëndimor, duke shprehur qëndrimin e tyre në një deklaratë të përbashkët që i paraprin samitit të BE-Ballkan Perëndimor, se hapja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ishte vendimi i duhur.

Përpara samitit BE-Ballkan Perëndimor, dhe si shenjë e angazhimit për procesin e zgjerimit, Socialistët dhe Demokratët në Parlamentin Evropian miratuan një deklaratë, dhe do të presin gjatë ditës së sotme, së bashku me Partinë e Socialistëve Europian, një nivel të lartë takimi nëpërmjet një video-konference me partitë simotra nga Ballkani Perëndimor.

Pjesëmarrësit do të përfshijnë liderët e partive dhe krerët e shteteve ose qeveritë për sa I përket Ballkanit Perëndimor, si dhe presidenti i Parlamentit Evropian David Sassoli, dhe Përfaqësuesi i Lartë Josep Borrell në anën evropiane, së bashku me drejtuesin e S&D Iratxe García Pérez dhe presidentin e PES Sergei Stanishev, i cili do të jetë bashkë-organizues i eventit, dhe disa anëtarë të shquar të S&D që janë të angazhuar në këtë rajon.

Përpara Samitit, drejtuesi i S&D Iratxe García Pérez tha:

“Nëpërmjet organizimit të këtij takimi, ne duam të dërgojmë një sinjal të fortë mbështetjeje për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor që dëshirojnë të anëtarësohen në BE.”

“Hapja e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ishte vendimi i duhur, dhe ne po e nxisnim atë për dy arsye. E para, sepse familja evropiane nuk është e plotë pa Ballkanin Perëndimor. Së dyti, sepse institucionet e BE-së kërkuan shumë nga të dy vendet gjatë viteve të kaluara, dhe ato dorëzuan. Tani, fillon një proces intensiv i reformave sociale, politike dhe ekonomike derisa të arrijmë qëllimin përfundimtar të integrimit. Shpresoj që ky proces të inkurajojë gjithashtu Serbinë, Malin e Zi, Kosovën dhe Bosnjë dhe Hercegovinën të vazhdojnë rrugën e reformave, deri sa familja evropiane të jetë e plotë. “

Nënkryetari i S&D përgjegjës për punët e jashtme, Kati Piri, tha:

“E ardhmja e Ballkanit Perëndimor mbetet brenda një Bashkimi Evropian të fortë dhe të bashkuar. Dhe ne presim nga qeveritë evropiane një rikonfirmim të këtij qëllimi gjatë Samitit nesër. Por, sa më shumë që jemi një grup pro-zgjerimit, ne besojmë në kushtin “sine qua non” që vendet që dëshirojnë të anëtarësohen në BE tregojnë përkushtim të vërtetë ndaj kritereve të dakorduara. Ne po shohim disa tendenca shqetësuese në rajon dhe duam të sqarojmë se nuk mund të ketë kompromis – veçanërisht jo për demokracinë, sundimin e ligjit, krimin e organizuar dhe lirinë e mediave.”

“Në të njëjtën kohë, procesi i zgjerimit duhet t’i kushtojë një theks më të madh konvergjencës social-ekonomike midis vendeve të rajonit dhe BE-së. Kjo është mënyra më e mirë për të trajtuar çështjet sociale, uljen e ikjes së trurit dhe ofrimin e mundësive për të rinjtë. Tani kjo është edhe më e rëndësishme pasi kriza aktuale do të ndikojë padyshim edhe në ekonomitë në Ballkanin Perëndimor. “

Tonino Picula, koordinator i S&D në Komitetin e Punëve të Jashtme dhe raportuesi i PE për zgjerimin në Ballkanin Perëndimor, shtoi:

“Pas viteve të” lodhjes së zgjerimit “, kohët e fundit kemi parë një përparim në zhvillim me vendimin për hapjen e bisedimeve të pranimit me Tiranën dhe Shkupin. BE tregoi gjithashtu solidaritet dhe ra dakord për një paketë të fortë mbështetjeje financiare për të ndihmuar vendet e Ballkanit Perëndimor për të luftuar pandeminë COVID-19 dhe pasojat e saj. Tani, për të shpejtuar vërtet procesin e reformës dhe për të promovuar ndryshimin në vendet kandidate, vendet anëtare duhet të fillojnë negociatat sa më shpejt që të jetë e mundur.

“20 vjet pas Samitit të Zagrebit 2000, angazhimi dhe përkushtimi ynë drejt së ardhmes evropiane të Ballkanit Perëndimor duhet të mbetet përparësi për Bashkimin. Në kohërat e trazuara ku po jetojmë, le të kemi parasysh që zgjerimi është instrumenti më efektiv i politikës së jashtme që BE ka për të promovuar vlerat tona, paqen, demokracinë, drejtësinë dhe prosperitetin.”, deklaroi Picula.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments