×
E hënë, 30 Nëntor, 2020

Rikthehet makthi COVID-19 në Katalonia, gjykata i thotë “JO” bllokimit të dytë

14 Korrik, 2020

Një gjykatë lokale në Katalonia ka refuzuar të aprovojë një masë të mbylljes që do të kishte izoluar rreth 200,000 njerëz në qytetin e Lleida dhe rrethinat e tij, ku një kulm i ri i infeksioneve koronavirus është rishfaqur ditët e fundit. Elena García-Muñoz Alarcos, gjykatësja kryesuese e gjykatës, tha se ajo nuk do të ratifikojë urdhrin e dhënë nga qeveria rajonale katalanase sepse një vendim i këtij lloji parashikon një përparim edhe nga ekzekutivi i shtetit Madrid. Një pozicion që ka ngjallur polemikë të fortë në rajon që është përplasur historikisht disa herë me qeverinë qendrore.

Në lidhje me arsyet e ‘jo’-së, gjykata gjithashtu shprehu shqetësim dhe dyshim se bllokada e re do të ishte proporcionale, duke pasur parasysh se do të ishte një dispozitë “e pakufizuar në kohë”, një veçori që “përkeqëson më tej përmbajtjen dhe pasojat e saj”. Për të mbështetur pozicionin e gjykatës është i njëjti prokuror provincial i Lleida i  cili ishte kundër kërkesës së autoriteteve politike lokale dhe kishte apeluar kundër bllokimit të qytetit dhe shtatë bashkive të tjera në rajon.

Njerëzit në zonën e Lleidës janë ndaluar të lëvizin në 4 korrik. Autoritetet rajonale gjithashtu dëshironin të parandalojnë fshatarët të largohen nga shtëpitë e tyre përveç punës, të shohin një mjek, dyqan ose të luajnë sport. Me pezullimin e masës dhe në pritje të një aktvendimi nga Madridi, qytetarët ende nuk do të jenë në gjendje të largohen nga zona e Lleida, por do të jenë në gjendje të lëvizin lirshëm brenda saj, deklaroi gjyqtari në vendimin e tij.

Nërkohë pozicioni i Barcelonës ka qënë i ndryshëm. “Duke marrë parasysh të dhënat epidemiologjike dhe mendimin e ekspertëve, ne marrim një vendim të vështirë, por të domosdoshëm, ” shkroi Presidenti Katalanas Quim Torra në Twitter kur ai njoftoi vendimin e diskutueshëm. “Të gjithë duhet të përfshihen për të parandaluar infeksione të mëtejshme Covid-19” shkroi ai.

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për