×
Thursday, June 13, 2024

Rikthehen tensionet/ Anija turke i afrohet vijës së kuqe, Greqia: Të reagojnë BE-ja

November 15, 2020


Qetësia mes Turqisë dhe Greqisë ka zgjatur shumë pak, pasi sërish janë shfaqur në horizont tensionet. Anija “Oruc Reis” ka nisur lëvizjen dhe kërkimet në det, që do të zgjasin deri më 23 nëntor. Mediat greke raportojnë se anija turke ndodhet më pak se 20 milje në lindje të Rodosit. Zona e studimit nga turqit është përcaktuar 12 milje nga Rodosi, duke paralajmëruar se do të afrohet akoma më shumë. Greqia i dërgoi një mesazh të fortë Turqisë.

“Ne e dënojmë atë në mënyrën më kategorike dhe presim që ajo të diskutohet plotësisht në Këshillin e ardhshëm Europian në dhjetor” thekson Athina.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments