×
Tuesday, March 28, 2023

Pezullohet çertifikimi i zgjedhjeve në SHBA/ Protestuesit pro Trump sulmojnë ndërtesën e Kongresit Amerikan

January 6, 2021Debatet mbi rezultatet e Kolegjit Zgjedhor të Mërkurën u ndërprenë dhe Kapitoli u vendos në bllokim ndërsa turmat masive të mbështetësve të Presidentit Donald Trump sulmuan ndërtesën.

Zv Presidenti Mike Pence, i cili po kryesonte procesin e numërimit dhe konfirmimit të rezultateve të Kolegjit Zgjedhor, u nxitua të dilte nga dhoma e Senatit ndërsa turmat sulmuan ndërtesën e Kapitolit.

Kyçja erdhi ndërsa të dy dhomat e Kongresit debatuan për kundërshtimet e republikanëve ndaj rezultateve zgjedhore të Arizonës. Udhëheqësi i shumicës së senatit Mitch McConnell, R-Ky., në fillim të debatit, qortoi me forcë përpjekjet e anëtarëve të partisë së tij për të përmbysur fitoren e Biden.

“Votuesit kanë folur,” tha McConnell në fjalën e Senatit. “Nëse i heqim ato, ne e dëmtojmë Republikën tonë përgjithmonë.”

Pak para se të fillonin procedurat, Trump kishte organizuar një tubim jashtë Shtëpisë së Bardhë ku ai në mënyrë të përsëritur, dhe në mënyrë të gabuar, pretendoi se zgjedhjet i ishin vjedhur . Presidenti gjithashtu bëri presion Pence për të refuzuar listat e zgjedhësve të shteteve.

McConnell në vërejtjet e tij hodhi poshtë në mënyrë të qartë pretendimet se humbja e Trump ndaj Biden ishte për shkak të mashtrimit masiv dhe thirri kolegët e tij në Kongres të cilët janë zotuar të paraqesin kundërshtime për rezultatet e zgjedhjeve.

Asgjë para nesh nuk provon paligjshmërinë diku afër shkallës masive, shkalla masive që do të kishte prekur të gjithë zgjedhjet,” tha McConnell. “Nëse këto zgjedhje do të përmbyseshin nga akuzat e thjeshta nga pala humbëse, demokracia jonë do të hynte në një spirale vdekjeje. Ne kurrë nuk do të shihnim që i gjithë kombi të pranonte një zgjedhje përsëri “.

Unë do të votoj për të respektuar vendimin e njerëzve dhe për të mbrojtur sistemin tonë të qeverisjes siç e njohim ne.”

Këto komente erdhën pas mbajtjes së një sesion të përbashkët të Kongresit të mbledhur me synimin për të numëruar dhe konfirmuar rezultatet e Kolegjit Zgjedhor. Republikanët pritej të kundërshtonin shtetet e tjera ndërsa lajmëroheshin për votat e tyre elektorale.

Pak para seancës së përbashkët të Kongresit të fillonte në 1 pasdite (me orën lokale), ZV Presidenti Mike Pence, i cili po kryeson procedimet, tha në një letër që ai nuk besonte se ai kishte fuqinë e njëanshme për të refuzuar votat e Kolegjit Zgjedhor për një kandidat.

Në një Twitter, Trump sulmoi Pence, duke thënë se ai “nuk kishte guximin të bënte atë që duhej të ishte bërë për të mbrojtur vendin tonë dhe Kushtetutën tonë“.

Me 306 votat elektorale të Demokratit Biden – 36 më shumë sesa duhej – procesi normalisht do të ishte një formalitet. Por këtë vit, mund të duhen ditë për shkak të përpjekjes së Trump për të përmbysur humbjen e tij.

Roli i Pence, i cili përfshin leximin e votave pasi ato janë të pa vulosura dhe pyetjen e Kongresit nëse ka ndonjë kundërshtim, është tradicionalisht ceremoniale.

Por në prag të seancës së përbashkët të Kongresit, Trump publikisht shtoi presionin mbi Pence për të ndërhyrë, duke pretenduar në mënyrë të gabuar se Zv Presidenti i ka fuqinë të refuzojë votat elektorale që u hodhën javë më parë nga zgjedhësit e konfirmuar nga guvernatorët e shteteve të tyre.

Përmbysja e rezultatit të Kolegjit Zgjedhor të një shteti kërkon marrëveshjen e të dy dhomave të Kongresit.

Në vërejtjet e mbushura me ankesa në Shtëpinë e Bardhë, rreth dy milje nga Kapitoli i SHBA, Trump përsëri pohoi në mënyrë të gabuar se ai rrahu Biden, ndërsa u përplas “republikanëve të dobët” që “kanë bërë një sy qorr”.

Më pak se një orë para se të fillonin procedimet e Kongresit, Trump vazhdimisht e nxiti Pence të hidhte poshtë disa vota elektorale.

Nëse Mike Pence bën gjënë e duhur, ne i fitojmë zgjedhjet,” i tha Trump një turme të madhe të mbështetësve të tij. “Mike Pence duhet të pranojë ta dërgojë përsëri.”

Mike Pence shpresoj që ju do të qëndroni për të mirën e Kushtetutës tonë dhe për të mirën e vendit tonë, dhe nëse nuk jeni, unë do të zhgënjehem shumë nga ju, do t’ju tregoj tani. Unë nuk jam duke dëgjuar histori të mira, ”tha Trump.

Biden është planifikuar të inaugurohet dy javë nga e Mërkura.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments