×
Tuesday, June 6, 2023

Paralajmërimi i mjekut rumun, Mihălţan: Koronavirusi mund të transmetohet me avull nga cigaret elektronike

April 12, 2020
Avujt e cigareve elektronike mund të transmetojnë koronavirusin, paralajmëron Dr. Florin Mihălţan, pulmonolog në Institutin Marius Nasta në Rumani.

I ftuar në shfaqjen “Marius Tuca Show”, mjeku Mihălţan theksoi se avujt nga cigarja elektronike kanë potencial për ndotje dhe mbrojtja më e mirë është të hiqni dorë nga pirja e duhanit.
“Mjegulla që krijojnë ato avujt është e kontaminuar potencialisht, si pikat e pështymës për ata rreth e rrotull, nëse ai individ është një burim ngjitjeje,” u shpreh Dr. Florin Mihălţan,.

Sipas tij, nëse një duhanpirës i infektuar me koronavirus, por pa simptoma, do të hiqte dorë nga pirja e duhanit, ai ose ajo mund të identifikonte shenjat e sëmundjes shumë më shpejt, thotë mjeku Mihălţan.

“Dihet që brenda 24 orësh rimarr aromën dhe shijen e saj. Le të mos harrojmë se, midis simptomave të shkaktuara nga Covid, kjo humbje e erë dhe shije shfaqet. Shtë një simptomë që nuk raportohet shumë shpesh në literaturë, por është e pranishme. Në 48 orët e ardhshme, 72 orë, ai fillon të ndjejë një lëshim të frymës dhe e ndjen këtë edhe gjatë ushtrimit dhe shpesh simptoma kryesore, kollitja, zvogëlohet”, deklaroi pulmonologu Mihălţan.

Më teju gjatë fjalës së tij, Dr. Mihălţan, duke ju referua këtij fenomeni nënvizoi se është koha të mendoni për ndërprerjen e duhanit.


“Unë e di se shumë duhanpirës do të mërziten nga ajo që ata kanë për të thënë, unë gjithmonë jam pyetur, duke pasur parasysh predispozimin e këtyre mostrave për të bërë sëmundje të rënda, çfarë duhet për të shmangur evolucionin. Ajo që do t’u them atyre nuk do t’u përshtatet atyre, është koha të mendoni për ndërprerjen e duhanit. Eshtë një mënyrë mbrojtëse. Nuk vlen vetëm për koronaviruset, të njëjtën predispozicion për të bërë viruse nga virusi i gripit tek llojet e tjera infeksionet raportohen për duhanpirësit. Për cigaret elektronike, studiuesit britanikë thonë se avullimi, këto avuj nga cigarja elektronike kanë potencial për ndotje”, përfundoi Dr. Mihălţan.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments