×
Saturday, July 13, 2024

Nga Belgjika në Çeki, Europa përballë ‘cunamit’ të infektimeve prej COVID-19

October 20, 2020


Disa shtete europiane po shënojnë rekorde infektimesh nga COVID-19 ditët e fundit teksa nuk kanë ngurruar të vendosin masat shtrënguese.

Përveç shteteve kryesore dhe më të fuqishme si Britania, Gjermania apo Franca që po shënojnë rritje rastesh, vendet të tjera po kalojnë një situatë edhe më të vështirë.

Problematike duket situata në Belgjikë ku qeveria ka mbyllur baret dhe restorantet për të parandaluar një katastrofë. Belgjika në 7 ditët e fundit ka regjistruar mesatarisht 7 mijë e 876 raste nga COVID-19 teksa për numër viktimash për 100 mijë banorë renditet e treta në botë.

Irlanda nga ana tjetër do të vendosë masat më të forta shtrënguese, të ngjashme me ato të pranverës kurse Çekia gjithashtu shënon rritje rastesh. Po ashtu edhe Polonia javën e kalaur pa një rekord rastesh prej afro 10 mijë në ditë nga COVID-19 teksa autoritetet u detyruan të improvizojnë një stadium si spital.

Italia vendosi masa të reja kufizuese kurse Franca ka kaluar 9 qytete përfshirë Parisin janë zyrtarisht në shtetrrethim.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments