×
Monday, July 15, 2024

“Në Stokholm së shpejti do të kemi imunitet të tufës”, Suedia promovon modelin e saj kundër izolimit

April 23, 2020


Suedia duket se po i shkon deri në fund teorisë të promovuar fillimisht nga Mbretëra e Madhe mbi ‘imunizimin e tufës”, pasi krizën e pandemisë e ka bazuar vetëm në vetë-disiplinën e qytetarëve të saj dhe duke lejuar në këtë mënyrë një përhapje të koronavirusit pasi nuk imponoi në asnjë moment masa të ashpra karantine si në shtetet e tjera evropiane dhe botërore.

Kjo zgjedhje ‘unike’ duket fituese për Suedinë, ose të paktën për këtë ekspertët e qeverisë duken të bindur . Në vend, masat e vetme distancuese sociale të paraqitura parashikojnë ndalimin e tubimeve me mbi 50 persona dhe vizitat në shtëpitë e azilit. Për pjesën tjetër, qeveria apelon në sensin e përgjegjësisë individuale dhe aftësisë së secilit person për të ndjekur rekomandimet shëndetësore.

Ndërsa në Bashkimin Evropian po bëhen përpjekje, në disa raste me shumë vështirësi, për të kaluar në fazën e famshme dy, Stokholmi ndodhet disa javë pas arritjes së imunitetit të tufës. “Në zonat kryesore të banuara të Suedisë, rreth Stokholmit, ne kemi arritur një numër rastesh të reja dhe tashmë po shohim efektin e imunitetit të kopesë dhe brenda disa javësh do të shohim edhe më shumë“, ndërsa “në pjesën tjetër të vendit, situata është e qëndrueshme, ” deklaroi për CNBC Dr. Anders Tegnell, epidemiologu kryesor në Agjencinë Suedeze të Shëndetit Publik.

Imuniteti i tufës

Imuniteti i tufës zakonisht arrihet kur rreth 60% e popullsisë bëhet imun ndaj virusit, ose sepse ka kontraktuar dhe kaluar sëmundjen, ose sepse është vaksinuar. Sidoqoftë, pasi ende nuk ka vaksinë për koronavirus nëse kategoritë më të prekshme si të moshuarit ose ato me sëmundje të tjera nuk mbrohen mirë, rreziku është që shkalla e vdekshmërisë të rritet në mungesë të ndërhyrjeve të tjera dhe kështu kjo taktikë është konsideruar pothuajse e gjitha shumë e rrezikshme.

Vendi i parë që foli hapur për nevojën për të arritur të paktën imunitetin e tufës “të caktuar” për të mposhtur Covid-19 ishte Mbretëria e Bashkuar, ku megjithatë qeveria e Boris Johnson jo vetëm që është mbështetur në këtë qëllim dhe ka marrë edhe ato të cilat janë quajtur “masa drakoniane” për të shmangur tepër masive një përhapje të sëmundjes që mund të rrezikonte jetën e shumë njerëzve.

Në Suedi Tegnell tha që të dhënat për marrjen e mostrave dhe modelimit do të tregonin se 20% e popullsisë së Stokholmit tashmë do të ishin imun ndaj virusit dhe se “brenda disa javësh mund të arrinim imunitetin e kopesë dhe besojmë se kjo është arsyeja pse ne jemi duke dëshmuar një rënie e ngadaltë në raste, pavarësisht rritjes së numrave të testimeve “. Në realitet, atëherë i njëjti institut pranoi se do të kishte disa gabime në numërim, dhe ne presim korrigjimin me rezultatet më të sakta.

Ndërkohë, të martën vendi bëri zyrtar shkallën më të lartë ditore të vdekjes që nga shpërthimi, me 185 njerëz që vdiqën në 24 orët në referim. Në total, të dhënat më të fundit zyrtare flasin për 15 322 raste të konfirmuara dhe 1.765 vdekje me një popullsi të përgjithshme prej rreth 10 milion banorë. Rreth 6.200 infeksione janë regjistruar në kryeqytet, Stokholm. “Fatkeqësisht shkalla e vdekshmërisë është e lartë për faktin se virusi ka mbërritur në disa shtëpi pleqsh për të moshuarit dhe ne po hetojmë shkakun“, tha eksperti i qeverisë. Pavarësisht këtij fakti duket se Suedia nuk do të ndërrojë strategji dhe se për momentin politika e ‘laissez faire’ ndaj virusit duket opsioni fitues.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments