×
Friday, May 20, 2022

‘Miqësia jonë do të vazhdojë’, liderët kryesorë të BE nënshkruajnë marrëveshjen e ‘divorcit’ me Britaninë e Madhe

January 24, 2020

Dy figurat më të njohura të BE kanë nënshkruar një traktat duke i hapur kështu rrugën Brexit javën e ardhshme.

Ursula Von Der Leyen, presidente e Komisionit Evropian dhe Charles Michel, kreu i Këshillit Evropian, ratifikuan sot “marrëveshjen e divorcit” nga ana e Brukselit.

Ratifikimi erdhi vetëm një ditë pasi marrëveshja Brexit u bë ligj në Mbretërinë e Bashkuar, fill pas miratimit në parlament të pasuar nga pëlqimi i mbretëreshës Elizabet.

Saktësisht në orën 7 të mëngjesit në Mbretërinë e Bashkuar, zonja Von Der Leyen njoftoi që sapo kishte nënshkruar marrëveshjen gjë që do të thotë se tani marrëveshja pritet të aprovohet nga Parlamenti Evropian.

Z. Michel, ish Kryeministër i Belgjikës, shkroi gjithashtu në tëitter: “Gjërat do të ndryshojnë në mënyrë të pashmangshme, por miqësia jonë do të vazhdojë. Ne do të fillojmë një kapitull të ri si partnerë dhe aleatë.”

Ai shtoi në frëngjisht: “Mezi pres ta shkruajmë së bashku këtë faqe të re.”

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating
Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments