×
Monday, August 15, 2022

Ministrat e Jashtëm të BE-së i thonë “PO” Shqipërisë për çeljen e negociatatve të anëtarësimit

March 24, 2020

Këshilli i Ministrave të BE-së, vendosi në një video-konferencë të zhvilluar të martën në mesditë që të japë dritën e gjelbër për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Këshilli i Ministrave të BE-së, vendosi në një video-konferencë të zhvilluar të martën në mesditë që të japë dritën e gjelbër për çeljen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.  Këtë e bëri të ditur ministri gjerman i Evropës përmes twitter-it: 

Lajm i mirë në këto kohë të zymta: më në fund drita jeshile në video-konferencën e sotme të Këshillit të Ministrave për Evropën për çeljen e negociatave të anëtarësimit në BE me miqtë tanë nga Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria. Fitore për BE-në dhe Ballkanin Perëndimor. Urime Tiranës dhe Shkupit, ka shkruar në twitter ministri gjerman i Evropës. 

Michael Roth MdB @MiRo_SPD

Good news in these gloomy times: finally green light in today’s Council of Ministers for Europe Video Conf for opening of #EU accession talks with our friends from #Northmacedonia + #Albania. Win-win for EU and #WesternBalkans. Congrats to Tirana+Skopje, it’s well deserved.2841:58 PM – Mar 24, 2020 · Berlin, GermanyTwitter Ads info and privacy157 people are talking about this

Edhe komisari i zgjerimit, Olivér Várhelyi,  u tregua i kënaqur me rezultatin, “Përgëzoj me gjithë zemër të dy vendet. I dërgojmë një mesazh të qartë dhe të fortë Ballkanit Perëndimor: E ardhmja juaj është në BE”, shkroi ai përmes twitterit, .

Oliver Varhelyi@OliverVarhelyi

Very pleased that #EU member states today reached political agreement on opening of accession talks with #Albania and #North #Macedonia. I wholeheartedly congratulate both countries. This also sends a loud and clear message to #WesternBalkans: your future is in EU.3352:13 PM – Mar 24, 2020Twitter Ads info and privacy216 people are talking about this

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments