×
Monday, August 15, 2022

Metodologjia e re e zgjerimit, Franca: Lehtëson rrugën e anëtarësimit për vendet e Ballkanit

February 7, 2020

Franca mirëpriti ndryshimet e propozuara të Bashkimit Europian në mënyrën e pranimit të anëtarëve të rinj, qasje që mund të lehtësojë rrugën drejt anëtarësimit për vendet e Ballkanit, pas bllokimit të negociatave të anëtarësimit nga presidenti Emmanuel Macron.

“Është një hap në drejtimin e duhur”, deklaroi një zyrtar i Elysee në Paris.

“Po propozohet një ndryshim i vërtetë i metodologjisë. Është një propozim i rëndësishëm dhe pozitiv” .

Komisioneri Europian për zgjerimin Oliver Varhelyi, zbuloi një metodologji të re për pranimin e vendeve të reja anëtare. Propozimet do i japin anëtarëve ekzistues të BE-së më shumë fuqi për të ndaluar ose mbrojtur procesin e pranimit të shteteve të reja, ose për të detyruar ato të rifillojnë bisedimet e pranimit në disa fusha të politikave.

Reformat u imponuan nga Macron, i cili bllokoi fillimin e negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, një vendim që liderët e BE-së e përshkruan si gabim historik dhe kërkuan ndryshime në të ashtuquajturin procesin e zgjerimit të bllokut. 

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments