×
Sunday, September 19, 2021

Media italiane jehonë turizmit shqiptar, artikull mbi vendet që turistët duhet të vizitojnë patjetër

August 11, 2021

Vitet e fundit vendi ynë është kthyer në një atraksion për shumë turistë të huaj të cilët mbeten të mahnitur nga bukuritë natyrore por edhe të kënaqur nga mikëpritja dhe çmimet. Blogu i njohur italian sviaggia. it, i ka kushtuar një artikull vendeve më të bukura në Shqipëri ku turistët mund të shijojnë mrekullitë e natyrës.

Shkrimi i plotë: Një vend i bukur ku tani lejohet edhe një herë të shkosh për turizëm është Shqipëria. Ka shumë gjëra për të vizituar, por ne jemi përpjekur të zgjedhim vendet që nuk duhet ti humbisni pa vizituar. Këtu keni 10 fotografi që do t’ju ​​bëjnë të dashuroheni me Shqipërinë. Ne e fillojmë këtë udhëtim nga Saranda, një fshat peshkimi që tani është bërë një nga qytetet më të njohura bregdetare në Shqipëri. Saranda është një siguri, jo vetëm për mrekullinë e plazheve të saj, por edhe për jetën e natës.

Gjirokastra është gjithashtu e bukur, e vendosur në jug të Shqipërisë. Këtu ju jeni të pushtuar nga bukuria arkitektonike dhe thesare që datojnë në epokën otomane, të cilat kanë përfshirë atë në mesin e Trashëgimisë Botërore të Unescos. Shumë plazhe ka në Shqipëri dhe do të veçonim Himarën, një nga vendet më të mira për t’u vizituar në bregdetin përrallor shqiptar të përbërë nga plazhe që të lënë pa frymë.

Parku Kombëtar i Valbonës ndodhet rreth 200 kilometra nga Shkodra, një vend ëndërrues ku është e mundur të lundrosh në liqenin artificial të Komanit, në bordin e një anije. Lugina e Valbonës është një xhevahir autentik, i gjatë 27 km dhe i përshkuar nga lumenj. Gjithashtu nuk duhet humbur parku arkeologjik i Butrintit, një nga thesaret më të fshehura të Shqipërisë, i vendosur pranë qytetit të vogël të Sarandës. Është një park kombëtar i konsideruar një sit i Trashëgimisë Botërore dhe i mbrojtur nga Unesco që nga viti 1992.

Parajsat e vërteta janë ishujt e Ksamilit, një grup i largët prej tre ishujsh të vegjël të vendosur vetëm në bregdet, të arritshëm vetëm me anije nga qyteti i vogël i Ksamilit. Siç u përmend më parë, një vizitë në Liqenin e Komanit nuk mund të humbasë, një nga peizazhet më befasues të të gjithë Ballkanit. I përshkruar shpesh si një nga udhëtimet më të mëdha në botë me varka, udhëtimi i çon vizitorët nga diga hidroelektrike e Komanit në portin e Fierzës. Më shumë det, por këtë herë në Lukovë, një perlë tjetër bregdetare në Shqipërinë jugore që ofron rërë të butë dhe det të pacenuar. Sigurisht, nuk mungojnë shërbimet, as mundësia për të marrë me qira gjithçka që ju nevojitet për të shijuar një ditë të bukur në plazh.

Ne e përfundojmë këtë udhëtim në Shqipëri në Berat, i shpallur gjithashtu një vend i Trashëgimisë Botërore për thesaret e tij që i atribuohen ndikimit osman, por edhe për bashkëjetesën paqësore që ka karakterizuar banorët e saj që i përkasin feve të ndryshme.

Eunews.al

Comments are closed.