×
Sunday, May 28, 2023

Kroaci, partia e kryeministrit Plenkoviç fiton zgjedhjet parlamentare

July 6, 2020Bashkimi Demokratik Kroat (HDZ) ka shënuar një fitore bindëse në zgjedhjet parlamentare të së dielës, duke fituar 66 vende, ndërsa Koalicioni i udhëhequr nga Partia Social Demokratike (PSD) ka fituar vetëm 41 vënde, deklaroi Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve në orët e para të së hënës pas përpunimit të 96.01% të vendvotimeve.

Lëvizja Atdhetare ka fituar 16 vende, partia Ura tetë dhe koalicioni i majtë i gjelbër i udhëhequr nga Ne Mund! platforma e shtatë.
Koalicioni i Partisë me një emër dhe mbiemër, Pametno dhe Fokus ka fituar tre vende, ndërsa Partia Popullore Kroate (HNS) dhe Reformistët kanë fituar secilën nga një. Këto rezultate përbëjnë votat e 46.62% të elektoratit.

Kryetari i HDZ Andrej Plenkoviç tha të Dielën vonë se kjo ishte një fitore dhe mbështetje e madhe e votuesve, si dhe një detyrim i madh të cilin ata do ta merrnin parasysh çdo ditë të termit të ri në trajtimin e sfidave me të cilat përballet Kroacia. “Një mbështetje e tillë nga shumica e votuesve kroatë është një detyrim i madh për ne dhe ne do ta marrim parasysh atë çdo ditë gjatë katër viteve të ardhshme. Ne do ta marrim parasysh sepse Kroacia ka nevojë për zgjidhje për ekonominë, sfidat e shëndetit publik, për forcimin e demokracisë, forcimin e institucioneve, forcimin e të drejtave të njeriut, të drejtat e pakicave,” tha Plenkovic në fjalimin e tij para anëtarëve entuziastë të HDZ.

Kroacia ka nevojë për një qeveri e cila do të ndjekë një politikë të re sovranizmi moderne, e cila kultivon vlerat e HDZ, të presidentit tonë të parë Franjo Tudjman, sepse vitet e fundit ne kemi vendosur HDZ në pjesën e spektrit politik, ku ai i vuri gjithmonë dhe gjithmonë e dëshironte, shtoi ai.

Ky transformim u mbështet si në zgjedhjet brenda partive ashtu edhe në zgjedhjet parlamentare të sotme. Kjo është arsyeja pse ne e dimë se jemi në rrugën e duhur, si për vlerat, ashtu edhe për përparimin e Kroacisë.”
Plenkoviç falënderoi të gjithë për rezultatin dhe fitoren e HDZ sot, përfshirë votuesit.

“Pavarësisht nëse ata na dhanë (votën), që kanë fituar besimin e shumicës, nëse ata ua dhanë disa partive të tjera që ata menduan se kishin zgjidhjet më të mira për Kroacinë. Kjo është ajo që është demokracia, një shprehje e vullnetit të popullit në cilin kurs duhet të marrë Kroacia. “
Ai tha se kjo fitore ishte një detyrim “sepse kemi pasur një term të vështirë, plot tundime, dhe sfidat përpara mund të jenë më të vështira.”
Rrethana të tilla kërkojnë punë, energji, entuziazëm, nxitje dhe përkushtim, shtoi ai. “Ata gjithashtu kërkojnë përgjegjësi, njohuri dhe përvojë. Ne u përpoqëm të sintetizon gjithçka që ishte në platformën tonë dhe në kandidatët tanë. “

Dy partitë kryesore të cilat konkuruan për këto zgjedhje parlamentare bien dakord për aspekte të mëdha të politikës sociale, ekonomike dhe të jashtme. Për shembull, asnjë palë nuk do që vendi të largohet nga BE dhe të dy palët mbështesin programet sociale.

Në vend të kësaj, dallimet e tyre janë të lidhura me çështje ideologjike dhe identiteti, thonë ekspertët.

Këto ndryshime janë midis “katolizmit politik [në të djathtë] dhe sekularizmit në të majtë por edhe emories hostorike” përfshirë rishikimin e Luftës së Dytë Botërore dhe luftës 1991-95, tha Dejan Jović, profesor në Universitetin e Zagrebit.

Disa ekspertë theksuan se zgjedhjet u mbajtën përpara pjesërisht për të shmangur pasojat nga ato që konservatorët të cilët po drejtojnë vendin presin të jenë një sezon turistik shumë i vështirë.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments