×
Sunday, May 19, 2024

Koronavirusi, Serbia zbut masat kufizuese

April 27, 2020


Sot në Serbi fillojnë me punë disa kategori të bizneseve, ndërsa qytetarët e moshës mbi 65 vjeç mund të dalin çdo ditë në shëtitje, raporton Anadolu Agecy (AA).

Në kuadër të zbutjes së masave të marra gjatë pandemisë së koronavirusit të ri(COVID-19), është vendosur që nga sot me punë të fillojnë parkukeritë si dhe qendrat e fitnesit. 

Nga sot qytetarët e moshuar mbi 64 vjeç mund të dalin në shëtitje një orëshe çdo ditë, ndërsa javën e kaluar e kishin të lejuar tre herë në javë nga gjysmë ore. Sikur javën e kaluar, ata mund të dalin në shëtitje në periudhën nga ora 18:00 deri në ora 01:00 pas mesnate, apo në kohën e ndalesës së lëvizjes dhe jo më shumë se 600 metra nga vendbanimi.

Shitoret për të moshuarit do të hapen të enjten nga ora 16:00 deri në ora 7:00 e mëngjesit.

Meqenëse po afrohet festa e 1 Majit dhe me qëllim të minimizimit të kontakteve sociale, qeveria e Serbisë ka miratuar një vendim që ndalon lëvizjen nga e enjtja, 30 prill në ora 18:00 deri të hënën, 4 maj në 5:00 të mëngjesit.

Gjithashtu, u njoftua edhe hapja e transportit ndërurban.

Sipas të dhënave nga dita e djeshme në Serbi, 8.042 njerëz janë infektuar me koronavirus, 156 kanë vdekur dhe 1,182 persona u shëruan. 

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments