×
Thursday, June 13, 2024

Konservatorët e Merkelit në kongres për zgjedhjen e liderit

December 14, 2020


 Partia konservatore e Angela Merkel njoftoi sot se do të organizonte më 15 dhe 16 janar një kongres virtual për të zgjedhur një president të ri dhe kandidatin potencial për kancelarinë në 2021.

Partia kristian-konservatore (CDU), që e shtyu dy herë këtë asamble, njoftoi datat dhe formatin e zgjedhur në një mesazh në Twitter.

Kongresi i të deleguarve do të mbahet me video-konferencë për shkak të pandemisë së COVID-19 që detyroi Gjermaninë të vendoste një kufizim të pjesshëm deri më 10 janar.

Tre kandiatë janë në listë për të pasuar Annegret Kramp-Karrenbauer, konsideruar një kohë si trashëgimtare  e Merkel, por që vendosi në shkurt të largohej nga posti i saj për mungesë autoriteti mbi trupat e saj.

Kongresi për të emëruar pasardhësin e tij ishte planifikuar së pari të zhvillohej në prill, më pas u shty për në dhjetor për shkak të virusit.

Militantët e CDU-1ë do të duhet të zgjedhin mes të moderuarit Armin Laschet, në krye të rajonit më të populluar të Rhenanie të Westphalie Veriore, liberalit Friedrich Merz, një kundërshtat historik i Merkel dhe Norbert Röttgen, një ekspert i politikës së jashtme.

Fituesi ka të gjitha mundësitë për të qenë kandidat i së djathtës në zgjedhjet legjislative të shtatorit 2021, në fund të të cilave Merkel duhet të largohet nga funksionet pas 16 viteve të kaluara në kancelari.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments