×
Tuesday, March 28, 2023

Kërcënimi/ Bullgaria do të bllokojë negociatat e BE-së me Shkupin

October 29, 2020Bullgaria nuk mund të miratojë kornizën negociuese të BE për Maqedoninë e Veriut në formën e saj aktuale, u tha Ministrja e Jashtme Ekaterina Zaharieva gazetarëve të mërkurën.

E ashtuquajtura “kornizë për negociatat” është në axhendën e  Këshillit të Çështjeve të Përgjithshme të planifikuar për 10 nëntor.

Udhëheqësit e BE janë thirrur të vendosin nëse do të fillojnë bisedimet e pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë në samitin e tyre të Dhjetorit dhe Bullgaria ka kërcënuar me veto pas asaj që ajo e konsideron një fushatë anti-Bullgare në mediat e fqinjit të saj dhe mungesës së vullnetit për të gjetur marrëveshje për çështje të tilla si historia e përbashkët.

Problemi është se, sipas nesh, Traktati i Miqësisë, Fqinjësisë së Mirë dhe Bashkëpunimit midis Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut nuk po zbatohet me përpikëri,” tha Zaharieva.

Ky traktat, i nënshkruar në gusht 2017, parashikonte krijimin e një grupi të përbashkët studiuesish për të zgjidhur çështjen e historisë së përbashkët.

Sipas raporteve, Shkupi po zvarrit këmbët e saj dhe nuk është arritur asnjë përparim.

Zaharieva shtoi se pavarësisht shumë spekulimeve në mediat maqedonase, Bullgaria as nuk ka dashur ndryshime kushtetuese dhe as nuk ka bërë kërkesa të reja.

Ndërkohë  Kryeministri I Maqedonisë  së  Veriut vetëm pak kohë më pare u shpreh optimist duke thënë se  “Do ta them edhe një herë – çështjet e identitetit, gjuha maqedonase, populli maqedonas, janë pjesë e së drejtës për vetëvendosje. Bullgaria është një vend evropian dhe unë besoj se bisedimet tona janë për shkak të ambicies dhe dëshirës së tyre të justifikuar për të nderuar së bashku Goce Delčev

Zbatimi i marrëveshjes së ndryshimit të emrit midis Greqisë dhe Maqedonisë së Veriut (marrëveshja e Prespës) si dhe një marrëveshje miqësie midis Sofjes dhe Shkupit duhet të vazhdojnë të zbatohen me “mirëbesim”, i tha një zëdhënës i BE EURACTIV në fillim të tetorit.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments