×
Sunday, September 25, 2022

E rrallë/ Dëbora mbulon Emiratet e Bashkuara Arabe

January 15, 2020

Emiratet e Bashkuara Arabe u goditën fundjavën e kaluar nga reshjet e rralla të dëborës dhe erërat e arktikut, ndërsa temperaturat u ulën ndjeshëm.

Temperaturat u ulën në minus pesë gradë celsius në malin Ras Al Khaimah në fundjavë, duke lënë rajonin normalisht të nxehtë dhe të thatë të mbuluar në dëborë deri në 10 cm, theksoi Qendra Kombëtare e Meteorologjisë dhe Sizmologjisë e Emirateve të Bashkuara Arabe.

Fotografitë dhe videot e lojrave me dëborë dhe pirja e duhanit në malin Jebel Jais në kufirin e Emirateve të Bashkuara Arabe-Oman u përhapën vrullshëm në mediat sociale, pasi vendasit shfrytëzuan në maksimum motin e çuditshëm.

Hera e fundit që u regjistrua dëborë ishte viti 2009, ku mbi malin Jebel Jais ra 20 centimetra dëborë. Një media lokale i tha Gazetës Kombëtare të Emirateve të Bashkuara Arabe në atë kohë që moti ishte aq i rrallë, sa edhe dialekti lokal nuk kishte fjalë për ta përshkruar atë.

Disa vende në të gjithë Lindjen e Mesme janë goditur nga një stuhi dëbore ekstreme, si dhe nga shiu i rrëmbyeshëm në ditët e fundit. Dëbora ishte veçanërisht e rëndë në rajonin e Tabuk në Arabinë Saudite afër kufirit me Jordaninë në perëndim të Mbretërisë.

Agjensitë e motit në Emiratet e Bashkuara Arabe kanë paralajmëruar se një rënie e konsiderueshme e temperaturës mund të shkaktojë shi, ngrirje dhe dëborë në ditët në vijim. Breshri u raportua edhe në pjesë të tjera të Egjiptit, me stuhi dëbore në Liban dhe Siri. Do të ketë gjithashtu një rrezik të lartë të ortekëve gjatë kësaj kohe, një fenomen I çuditshëm për këtë rajon.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments