×
Tuesday, October 3, 2023

COVID-19, spitalet italiane në kolaps, mbyllet shërbimi për patologjitë e lehta

November 10, 2020Nga veriu në jug spitalet në Itali janë në kaos.

Presioni mbi spitalet në Lombardi, të cilët kërkojnë shtretër për pacientët me Covid, dhe jo vetëm, rritet me kalimin e ditëve, shkruan e përditshmja italiane ”La Stampa”.

Situata është problematike sidomos në provincat që u kursyen nga vala e parë si Milano, Varese dhe Monza.

Kjo e fundit është nga më të prekurat nga kjo valë e dytë.

“Spitali ‘San Gerardo’ i ka orët e numëruara”, deklaroi me pesimizëm kryebashkiaku Dario Allevi.

Numri shumë i lartë i pacientëve pozitivëe po shkakton probleme serioze në shërbimin e e urgjencës në zonë.

Në fakt, spitali më nën presion është ”San Gerardo”.

Dje, dhoma e urgjencës ishte e mbyllur për kodet jeshile, sipas asaj që u raportua nga struktura.

”Salla e urgjencave mbetet e hapur”, shpjegojnë nga spitali, ”por rastet jourgjente dërgohen në ambiente të tjera që janë më pak nën presion”.

Ambulancat vazhdojnë të mbërrijnë, po përdoren hapësira të tjera, siç janë sallat e vogla operative të spitalit.

”Disa pacientë janë dërguar tashmë në spitalet e Desio dhe Vimercate”, thotë ”La Stampa”.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments