×
Sunday, May 19, 2024

BE përshëndet vendosjen e armëpushimit në Libi

January 14, 2020


Bashkimi Evropian (BE) njoftoi se armëpushimi i arritur në Libi ofron një mundësi për rifillimin e dialogut për një zgjidhje politike.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Marrëdhëniet e Jashtme dhe Politikën e Sigurisë, Josep Borrell në një mesazh të postuar në llogarinë e tij në Twitter ka deklaruar se e mirëpret armëpushimin e arritur në Libi. “Armëpushimi do të ofrojë një mundësi për rifillimin e dialogut për një zgjidhje politike në Libi. Tashmë të gjitha palët duhet ta zbatojnë armëpushimin”, ka shkruar Borrell.

Ai më tej ka nënvizuar se BE-ja është e gatshme të ofrojnë mbështetje ndaj punimeve të zhvilluara në praninë e procesit të Berlinit dhe Kombeve të Bashkuara (OKB) dhe se të gjithë libianët e meritojnë paqen dhe mirëqenien. Ndërsa në anën tjetër edhe presidenti i Parlamentit Evropian, David Sassoli nëpërmjet një deklarate me shkrim njoftoi se e mirëpret njoftimin për armëpushim. “Ndalimi i konflikteve të armatosura është hapi i parë në drejtim të drejtë.

BE-ja ka bërë shumë përpjekje për këtë”, tha ai. Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin në një takim të zhvilluar më 8 janar u bënë thirrje për armëpushim të gjitha palëve në Libi. Armëpushimi hyri në fuqi më 12 janar pas pranimit nga forcat e Haftarit të cilët luftojnë kundër Qeverisë së Pajtimit kombëtar në Libi.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments