×
Friday, October 7, 2022

BE miraton instrumentin Magnitsky për shkeljet globale të të drejtave të njeriut

December 7, 2020

Abuzuesit e të drejtave të njeriut tani mund të ndëshkohen më lehtë nga Bashkimi Europian dhe të humbasin qasjen në pasuritë e ruajtura aty nëpërmjet instrumentit europian Magnitsky, i miratuar sot pas një takimi të 27 ministrave të Jashtëm të BE-së.

“Sot ne miratuam regjimin global të sanksioneve për të Drejtat e Njeriut të Bashkimit Europian”, tha përfaqësuesi i BE-së për Punët e Jashtme, Josep Borrell.

“Kjo është një marrëveshje historike”, shtoi ai.

Instrumenti i ri e lejon BE-në të synojë individë dhe subjekte, të lidhur me shtetin dhe të pavarura, të përfshirë në abuzime serioze në lidhje me të drejtat e njeriut në të gjithë botën.

Rregullat e reja do ta bëjnë më të lehtë mbylljen e kufijve dhe bllokimin e llogarive të individëve, që janë përfshirë në shkelje serioze të këtyre të drejtave ose që kanë përfituar prej tyre.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments