×
Tuesday, July 27, 2021

Vala e dytë e COVID-19/ Europa, shpresa se kufizimet po mbajnë nën kontroll virusin

November 22, 2020

Ndërsa Europa po përballet me një valë të dytë të infeksioneve të koronavirusit, po rritet shpresa se përpjekjet e bllokimit mund ta mbajnë sëmundjen nën kontroll derisa një vaksinë të jetë gjerësisht e disponueshme. Por, zyrtarët e shëndetësisë paralajmërojnë gjithashtu se ka ende një rrugë të vështirë përpara.

Me të paktën një muaj deri për Krishtlindje, shumë kanë filluar të shqetësohen për ndikimet sociale dhe ekonomike që mund të sjellë mbyllja gjatë festës.

Këtu janë disa nga zhvillimet kryesore në Europë:

RASTET DHE FATALITETET

– Numërimi i rasteve në Gjermani mbajti nivele të larta, por nuk theu asnjë rekord në 24 orët e fundit, sipas të dhënave nga qendra e vendit për kontrollin e sëmundjeve, instituti ”Robert Koch”, i cili numëroi 22 964 infeksione të reja në 24 orët e fundit. Rekordi, i vendosur të premten, ishte 23 648.

– Polonia gjithashtu raportoi disa stabilizime në numërimin e rasteve të reja të shtunën, me 24 213 raste të raportuara në 24 orët e fundit, me 574 të vdekur në të njëjtën periudhë kohore. Rajoni më i prekur është ai i Varshavës, i cili raportoi më shumë se 3 086 raste të reja.

– Në Letoni, numri i infeksioneve të reja të koronavirusit arriti një maksimum të ri të shtunën me 642 raste brenda 24 orësh. Autoriteti shëndetësor në Riga njoftoi se ka pasur mbi 12 700 raste të regjistruara në vendin balltik të BE që nga shpërthimi i pandemisë në pranverë. Sipas të dhënave zyrtare, 163 njerëz kanë vdekur.

MASAT PARANDALUESE

– Bllokimi i pjesshëm i Gjermanisë ka qenë nën funksionimin që nga fillimi i nëntorit, i tha ministri i Shëndetësisë Jens Spahn gazetës ”Die Welt” të shtunën, por shtoi se duhet bërë më shumë.

“Rritja eksponenciale është bllokuar. Por, të gjithë jemi dakord se kjo nuk është e mjaftueshme”, tha ai.

– Zyrtarët italianë raportuan pjesëmarrje të lartë të vazhdueshme për një përpjekje për teste gjithëpërfshirëse në provincën e Tirolit të Jugut. Rreth 250 000 njerëz kanë paraqitur një test vullnetar që kur qendrat u hapën të premten me një popullsi totale prej 530 000 banorësh.

– Rajoni i Abruzzos do të jetë një zonë e kuqe koronavirus që nga e diela, sipas agjencisë së lajmeve Adnkronos, duke cituar ministrin e Shëndetësisë, Roberto Speranza. Kjo do të nënkuptojë një bllokim të pjesshëm të aktiviteteve, siç është tashmë rasti në gjashtë rajone dhe provincën Bozen, në Tirolin e Jugut.

– Qeveria spanjolle vlerëson se qytetarët e Spanjës do të jenë në gjendje të vaksinohen vullnetarisht kundër koronavirusit që në janar. Ministri i Shëndetësisë, Salvador Illa tha të shtunën se vaksinimet do të fillojnë “diku nga janari”. Një vaksinim i detyrueshëm do të ishte ligjërisht i mundur në Spanjë, por “sipas mendimit të shumë ekspertëve, ai mund të jetë edhe kundërproduktiv”.

– Për dy “fundjavat e gjata” të ardhshme, portugezët nuk do të lejohen të lënë zonat e tyre të banimit, me disa përjashtime, njoftoi kryeministri Antonio Costa të shtunën në mbrëmje në Lisbonë.

Ndalimi thuhet se do të zbatohet nga ora 23:00 deri në orën 05:00.

NDIKIMI EKONOMIK

– Ndihma financiare për ata që goditen nga pandemia do të rritet në Itali, vendosi qeveria. Rreth 2 miliardë euro shtesë (rreth 2,4 miliardë dollarë) do të vihen në dispozicion për bizneset veçanërisht të goditura nga masat e bllokimit, të tilla si restorantet, institucionet kulturore dhe kompanitë tregtare.

– Masat paraprake të sigurisë shëndetësore për shitësit me pakicë do të hiqen përpara festës së Krishtlindjes në Poloni duke filluar më 28 nëntor. Dyqanet gjithashtu do të lejohen të hapen për biznes në 4 dhe 17 dhjetor. Ai tha se lëvizjet janë krijuar për të shpëtuar miliona vende të rrezikuara nga mbylljet e fundit.

Por restorantet, baret, qendrat e fitnesit dhe institucionet kulturore do të vazhdojnë të qëndrojnë të mbyllura deri në dhjetor.

– Më shumë se dy të tretat e firmave gjermane po përballen me një rënie të përgjithshme të shitjeve në vitin 2020 për shkak të krizës, sipas një sondazhi mbarëkombëtar nga shoqata e Dhomave të Industrisë dhe Tregtisë Gjermane (DIHK).

KOSTOT E TJERA

– Rreth 54% përqind e 1 001 personave të intervistuar në një sondazh gjerman thonë se janë të shqetësuar se ata ose të afërmit e tyre do të duhet të kalojnë pushimet e Krishtlindjeve vetëm, ndoshta në shtrat ose në një klinikë.

Nga të anketuarit, 41% thanë se ishin të shqetësuar se do të duhet të kremtonin festën vetëm ose me shumë më pak njerëz se normalisht.

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për