×
Wednesday, July 17, 2024

Statistikat e koronavirusit në Europë: 40.000 viktima në Mbretërinë e Bashkuar. Franca tejkalon Spanjën me numrin e vdekjeve

May 12, 2020


Vlerësimi i vdekjeve të koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar tejkalon 40 000 jetë të humbura, duke mbajtur vendin e dytë në botë pas vetëm SHBA për jetët e humbura. Sipas llogaritjeve javore të “ONS”, Instatit britanik, vdekjet e lidhura të paktën si një shkak kontribues i Covid-19 i regjistruar në Angli dhe Uells më 9 maj u rrit në 35.044 dhe ato të raportuara deri në 3 në Skoci dhe Irlandën Veriore në 3300. Duke shtuar këto shifra në ato të të vdekurve të numëruar dita ditës deri në 10 nga Ministria e Shëndetësisë, vëren agjensia, ajo arrin mbi 40,000.

Ndërkohë Franca kapërcen Spanjën me 26,994 vdekje dhe renditet e katërta në botë pas SHBA, Britanisë së Madhe dhe Italisë. Sot 348 njerëz kanë vdekur, duke e çuar totalin në 26.994. Nga këta, 17,003 janë njerëz që vdiqën në spital dhe 9,988 në azilet e pleqshve.

Në Spanjë, të dhënat e sotme për epideminë e koronavirusit tregojnë një rritje të vogël të numrit të vdekjeve dhe infeksioneve. Janë 176 vdekje (123 dje, numri më i ulët në dy muaj) për gjithsej 26.920. Rastet e reja të infeksionit janë 426 (dje 373) për të regjistruar gjithsej 227.436.

Në Gjermani indeksi R, ose shkalla e infeksionit, “brenda ditëve të ardhshme mund të mbetet më i lartë se 1“, domethënë, me secilin të ri të infektuar që mesatarisht infekton një person tjetër. Kjo është thënë nga nënkryetari i Robert Koch Institut, Lars Schaade, sipas të cilit zhvillimi i pandemisë duhet të zhvillohet në një kurbë lineare. Sipas Schaade, shpërthime të vogla – siç janë ato të regjistruara ditët e fundit në vend – mund të shkaktojnë lëkundje të papritura dhe të shpejta të ‘faktorit R’. E cila aktualisht, rastësisht, është pak më pak se 1. Ditët e fundit, një debat i nxehtë është zhvilluar në Gjermani sepse për disa ditë rresht indeksi R ishte rritur në 1.13, dhe kjo pas fillimit të lirimit të parë të masave kufizuese në të gjithë Landet. Në disa ditë disa lokacione kanë kaluar “vijën e kuqe” të treguar nga Kancelarja Angela Merkel dhe në marrëveshje me guvernatorët e 50 infeksioneve të reja për 100 mijë banorë, një “çati” përtej së cilës është e detyrueshme të ndalohet lokalisht rihapjet tashmë në vend.

Numri i infeksioneve të reja në krahasim me një ditë më parë, si dhe sistemi i kujdesit shëndetësor janë po aq të rëndësishëm, shpjegon Schaade. Nga ana tjetër, ishte Kancelarja Merkel dhe Presidenti i Rki, Lothar Wieler, i cili e përcaktoi indeksin R si vendimtar për mbajtjen e ulët të kurbës së infeksionit. “Me kushte të caktuara“, rihapja e kufijve në Evropë është e mundur, shton numri dy i qendrës gjermane epidemiologjike: “në veçanti, është e nevojshme që vendet fqinje të kenë paraqitur një evolucion të ngjashëm të pandemisë në kohën e rihapjes”. Janë 933 raste të reja të infeksionit të raportuara sot nga Instituti Koch, duke e çuar numrin e përgjithshëm të infeksioneve në 170.508. Numri i viktimave, nga ana tjetër, është rritur nga 116 në 7533 brenda 24 orësh.

Autoritetet shëndetësore në Hollandë raportojnë se 35 shtrime të reja, 54 të vdekur dhe 196 koronavirus pozitivë janë raportuar që nga dje. Në total ka 11 378 shtrime në spital, 5,510 vdekje dhe 42.984 raste. Instituti Kombëtar Hollandez për Shëndetin Publik dhe Mjedisin Rivm deklaron se ka vonesë midis ditës së shtrimit në spital ose vdekjes dhe ditës kur është raportuar dhe që shifrat korrespondojnë me kuadrin e përgjithshëm dhe se masat janë duke funksionuar.

Gjëja më e rëndësishme është që fëmijët të shkojnë përsëri në shkollë. Fëmijët janë të lumtur që janë këtu“: tha Ministri francez i Arsimit, Jean-Michel Bòlanquer, duke vizituar një shkollë në Essonne, në brendësi të Parisit, në ditën e rihapjes së çerdheve dhe shkollave fillore në Francë. “Një nga sfidat tona të para – tha ai – është të kërkojmë nxënësit më në vështirësi“, ata që humbasin “pikat e referencës” dhe për të cilët shkolla mbetet një gur themeli për të ardhmen e tyre.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments