×
Sunday, October 1, 2023

Rinumërimi nuk ndryshon rezultatin, Joe Biden fiton Georgia-n, Trump merr Karolinën e Veriut

November 13, 2020Joe Biden tashmë duket se ka vulosur fitoren e tij në SHBA duke marrë edhe shtetin e Georgia-s. Mediat ndërkombëtare me në krye BBC dhe CNN shkruajnë se rezultati nuk ndryshon në fushë-betejën me 16 vota elektorale dhe Biden fiton sërish ndaj Trump duke u bërë demokrati i parë pas 28 vitesh që e merr këtë shtet deçiziv.

Nga ana tjetër Trump ka marrë Karolinën e Veriut dhe me këto rezultate mbyllet dhe përfundimisht gara në SHBA. Biden duket se me të gjitha gjasat betohet në janar si Presidenti i 46-të i SHBA kurse Trump po mendoj të rikandidojë në 2024.

Biden në total ka marrë 306 vota elektorale kurse 232.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments