×
Tuesday, March 28, 2023

Pas certifikimit nga Kongresi, Joe Biden është presidenti i 46 i Shteteve të Bashkruara të Amerikës

January 7, 2021Kongresi amerikan sapo ka shpallur Joe Biden dhe Kamala Harris president dhe zëvendëspresidente të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Votimi përfundoi me 306 vota pro nga ana e demokratëve kundrejt 232 të republikanëve.

Kongresi hodhi poshtë disa kundërshtime të bëra nga eksponentë republikanë, pasi seanca u ndalua për shkak të sulmit nga protestuesit pro Trump në Capitol Hill, që shkaktoi katër të vdekur.

Biden dhe Harris do të betohen më 20 janar

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments