×
Tuesday, February 27, 2024

Masa drastike ndaj Koronavirusit, BE pezullon të gjitha fluturimet

March 16, 2020


Bashkimi Europian ka marrë masa drastike sa i përket situatës me koronavirusin përderisa tashmë është dhe vatra e rrezikshmërisë së botës.

Pas një takimi të G7, presidentja e KE doli me konkluzionet teksa paraqiti pezullimin 30 ditor të udhëtimeve jo- thelbësore në Bashkimin Europian i jep përparësi transportit thelbësor për të mbajtur sektorin e lëvizshmërisë dhe për të siguruar vazhdimësinë ekonomike.

Masa përjashton anëtarët e zonës Shengen mes të cilave është dhe Shqipëria nga të cilët mjekët, infermierët dhe punonjësit e tjerë të kujdesit shëndetësor dhe shtetasit e vendeve të treta që punojnë në një zonën Shengen/ Pritet të miratohet zyrtarisht nesër në thirrjen e konferencës së Këshillit Evropian.

Siç tha Von der Leyen në një konferencë për shtyp pas konferencës G7, rekomandimi i Komisionit erdhi pas “konsultimeve të gjera” me vendet anëtare gjatë fundjavës.

Masa drastike ka fituar mbështetjen e fortë të anëtarëve të Shengenit por jo vetëm edhe të Zvicrës, Norvegjisë, Islandës dhe Lihtenshtajnit.

Shtetet anëtare të BE-së por jo në Shengen si Qipro, Kroacia, Bullgaria, Irlanda dhe Rumania gjithashtu pritet të zbatojnë ndalimin.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments