×
Tuesday, July 23, 2024

Macron: Franca do të ofrojë vaksina COVID-19 për vendet e varfra

November 12, 2020


Presidenti francez Emmanuel Macron tha sot se Franca do të ofrojë një pjesë nga dozat e saj të para të vaksinës COVID-19 për vendet në zhvillim, në mënyrë që ata të mund të vaksinojnë punonjësit e tyre shëndetësorë.

“Përsa kohë që një pjesë e njerëzimit, sado e vogël, nuk është ende jashtë rreziku, i gjithë planeti është i kërcënuar”, tha Macron, gjatë një seance të Forumit vjetor të Paqes në Paris, kushtuar sigurimit të aksesit global në trajtimet dhe vaksinat e COVID-19.

Macron shtoi se shpërndarja e vaksinës për vendet më të rrezikuara dhe që janë më në nevojë do të bëhet sapo dozat të jenë në dispozicion.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments