×
E premte, 27 Nëntor, 2020

Koronavirusi, shënohen 82 raste të reja në 24 orët e fundit. Zgjerohet harta e infektimit

9 Korrik, 2020

Vazhdon rritja e rasteve të reja me koronavirus ne gjithe vendin, shtrimet ne Infektiv dhe humbjet e jeteve nga semundja. Testimi i bërë në personat e dyshuar gjatë 24 orëve të fundit ka konfirmuar 82 raste të reja me COVID-19. “Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 401 testime për të dyshuar të prekur me COVID19, nga të cilat janë konfirmuar 82 raste pozitive. Shpërndarja gjeografike e rasteve është si vijon: 30 raste në Tiranë, 11 në Shkodër, 6 në Kukës, 5 në Elbasan, nga 4 raste në Bulqizë, Krujë, Berat, Malësi e Madhe, nga 3 raste Kavajë, Përmet, 2 në Korçë, nga 1 rast në Pukë, Mirditë, Kamëz, Gjirokastër, Tepelenë, Dibër“, bën me dije Ministria.

Një lajm i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 41 qytetarë, duke e çuar në 1832 numrin e të shëruarve që nga fillimi i epidemisë. Në vendin tonë aktualisht janë 1273 persona aktivë me COVID19, kryesisht në Tiranë, Shkodër, Krujë, Durrës. Rritet numri i pacienteve te shtruar ne Infektiv dhe rendohet situata e pacienteve ne terapi intensive. Ne total jane 84 te shtruar, 11 ne terapi intensive dhe 6 te intubuar ne gjendje te rende. Shifrat jane bere publike nga Ministria e Shendetesise pas testimeve te bera pas gjurmimit epidemiologjik dhe rasteve te dyshuara.

COVID-19 – Statistika (9 Korrik 2020) Testime totale (molekulare dhe serologjike) 31,093 Raste pozitive 3188 Raste të shëruara 1832 Raste Aktive 1273 Humbje jete 83 (Qarku Tiranë 46, Durrës 13, Fier 5, Vlorë 2, Shkodër 12, Kukës 1, Elbasan 2, Lezhë 1, Berat 1) Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: Tiranë 509 Durrës 215 Shkodër 173 Vlorë 116 Lezhë 64 Fier 41 Elbasan 33 Korçë 32 Kukës 32 Berat 24 Gjirokastër 17 Dibër 17.

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për