×
Tuesday, September 27, 2022

Jo Trump, por Merkel dhe BE financuan vaksinën e Pfizer dhe BioNTech kundër COVID-19

November 15, 2020

Nuk mjaftojnë vetëm akuzat për mashtrim të zgjedhjeve pa ndonjë provë, tani Donald Trump do të donte gjithashtu të merrte merita për suksesin e vaksinës të zhvilluar nga Pfizer dhe BioNTech. Nënpresidenti Mike Pence ishte midis zyrtarëve të administratës Trump për të thënë se mbështetja nga programi i qeverisë Operation Warp Speed ​​ndihmoi në përshpejtimin e zhvillimit të vaksinës, e cila u pa se ishte më shumë se 90% efektive në parandalimin e Covid-19.

Por Pfizer në të vërtetë nuk ka marrë ndonjë financim nga operacioni i Uashingtonit për të përshpejtuar zhvillimin, provat klinike dhe prodhimin e vaksinës. Përkundrazi, partneri i saj, BioNTech SE, ka marrë para nga qeveria e Angela Merkel dhe gjithashtu Bashkimi Evropian përmes financimit nga Banka Evropiane e Investimeve. Flitet për 375 milion euro të paguara nga Berlini për kompaninë me qendër në Mainz shtatorin e kaluar. Shuma u alokua dhe u shpenzua tërësisht në Gjermani për t’i garantuar kompanisë së bioteknologjisë infrastrukturën e nevojshme për operacionin “Lightspeed”, domethënë, përfundimin më të shpejtë të mundshëm të zhvillimit të vaksinës me synimin për të dalë në treg deri në fund të vitit.

E vetmja gjë që Shtetet e Bashkuara bënë, pas një përpjekje të dështuar për të marrë ekskluzivitetin, ishte të rezervonin 100 milion doza, gjysmën e atyre të rezervuara nga Bashkimi Evropian, me opsionin për 500 milion të tjerë. Operacioni Warp Speed, nga ana tjetër, financoi vaksinat e AstraZeneca dhe Moderna, kompanitë në të cilat administrata Trump dukej se po përqendroheshin më shumë. Programi shumë-agjencish i Uashingtonit u kufizua në rezervimin e dozave të ilaçit për 1.95 miliardë dollarë.

Mos dëshirimi i fondeve amerikane ishte një zgjedhje e caktuar nga shefi ekzekutiv i Pfizer, Albert Bourla, i cili kishte frikë se nuk do të kishte liri të mjaftueshme nëse do të merrte fonde federale. “Ne kurrë nuk kemi qenë pjesë e Warp Speed,” tha Kathrin Janse, nënkryetar i lartë i Pfizer dhe drejtor i programit të hulumtimit dhe zhvillimit të vaksinave, “ne kurrë nuk kemi marrë para as nga qeveria amerikane dhe as nga askush”. Disa republikanë, përfshirë Donald Trump dhe senatorin e Teksasit Ted Cruz, madje lanë të kuptohet se koha e njoftimit të Pfizer, e bërë gati një javë pas zgjedhjeve presidenciale, ishte gjithashtu një mënyrë për të mos I dhënë avantazh Trump. Por më 27 tetor kompania farmaceutike njoftoi se nuk kishte arritur pragun e rasteve pozitive që do ta lejonin atë të bënte publike të dhënat dhe në të vërtetë më pas të rishikonte protokollet e saj duke rritur këtë prag, pasi u këshillua me Administratën e Barnave të Ushqimit dhe Barnave kërkesat minimale për marrjen e miratimit.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments