×
Saturday, June 3, 2023

Greqi/ Peshkopi përfundon në gjyq: Festoi në masë me besimtarët

April 14, 2020Megjithë bllokimin në të gjithë Greqinë, peshkopi ortodoks i ishullit të Korfuzit ka vendosur, megjithë ndalesat, të hapë katedralen dhe të festojë masën.

Kremtimi i ndaluar ka çuar në gjykatë peshkopin, Nektarios Ntovas, së bashku me kryetarin e Bashkisë së qytetit, kryetarin e këshillit të qytetit, klerikët dhe të paktën pesëmbëdhjetë besnikë që morën pjesë në shërbimin kishta. Peshkopi do të përballet me gjyqin më 25 maj. Një rast i ngjashëm kishte ndodhur edhe në një kishë në Athinë pasi fotografitë e një prifti ishin publikuar në mediat sociale duke ofruar shërbesë besimtarëve nga dera e pasme e kishës. Edhe dioqeza e kryeqytetit ka hapur një hetim për këtë çështje.

Në lidhje me këtë çështje ka patur një reagim nga Kryepeshkopata  “Kujtohet se vendimet e Sinodit të Shenjtë janë të detyrueshëm për të gjithë klerikët e Arqipeshkvisë së Shenjtë të Athinës dhe të Metropolit të Shenjtë të Kishës së Greqisë dhe duhet të respektohen rreptësisht. Sinodi i Shenjtë ndjek me besnikëri të gjitha udhëzimet e autoriteteve shtetërore kompetente në lidhje me reagimin efektiv ndaj pandemisë së koronavirusit

Masat do të lejohen këtë javë para Pashkës Ortodokse, e cila do të jetë e Diela e ardhshme, por vetëm pas dyerve të mbyllura, pa praninë e besimtarëve dhe shërbimeve do të transmetohen. Zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas tha se inspektimet do të bëhen më të rrepta në ditët në vijim dhe përsëriti se njerëzve nuk u lejohet të vizitojnë familjet dhe shtëpitë e miqve për Pashkë. “Nuk ka vend për ndonjë vetëkënaqësi. Nuk duhet të gabojmë. Nëse tërhiqemi, do të paguajmë pasojat, ” tha ai.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments