×
Tuesday, August 9, 2022

Gjermani, pasardhësja e Merkel heq dorë nga posti i kancelares

February 10, 2020

Pasardhësja e caktuar e kancelares gjermane, Angela Merkel, do të braktisë rolin e saj si kryetare e partisë më të fortë të Gjermanisë dhe nuk do të qëndrojë si kancelare pas dështimit në zgjedhjet rajonale.

Annegret Kramp-Karrenbauer informoi udhëheqësit e Unionit Kristian-Demokratik të Merkelit se ajo do të fillojë procesin e organizimit të një gare drejtimi gjatë verës.

Ky veprim vjen disa ditë pasi partia e saj u kritikua shumë për manovrimin e votës për kreun e shtetin lindor Thuringia.

Kjo la të shihet se si kristian-demokratët dhe Alternativa e ekstremit të djathtë për Gjermaninë mbështetën një kandidat të qendrës, duke prishur atë që vlerësohet gjerësisht si një tabu rreth bashkëpunimit me ekstremistët në politikën gjermane.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments