×
Tuesday, February 27, 2024

Dezinformimi për koronavirusin, NATO fajëson Kinën dhe Rusinë

April 28, 2020


Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, e akuzoi Kinën dhe Rusinë për shpërndarje të dezinformatave, në lidhje me përgjigjen e aleancës ushtarake ndaj pandemisë së koronavirusit.

“Kemi disa shembuj të deklaratave që vijnë nga Moska dhe Pekini, të cilat nuk janë të sakta, të cilat përpiqen të minojnë kohezionin e aleatëve të NATO-s dhe të cilat e portretizojnë NATO-n në mënyrë të gabuar”, tha Stoltenberg në një video-mesazh për disa media, përfshirë Radion Evropa e Lirë.

Stoltenberg po ashtu tha se dy vendet përpiqen t’i portretizojnë aleatët e NATO-s sikur nuk janë në gjendje “t’i mbrojnë të moshuarit” apo “të punojnë së bashku”.

“Ne jemi duke punuar së bashku. Kjo është saktësisht ajo që po bëjmë”, tha Stoltenberg.

Ai vuri theksin edhe te, siç tha, bashkëpunimi midis aleatëve të NATO-s për sigurimin e mbështetjes mjekësore dhe transferimin e pacientëve.

Javën e kaluar, edhe vëzhguesit e BE-së kanë thënë se kanë identifikuar një “konvergjencë trepalëshe të dezinformimit” për koronavirusin, të promovuar nga Kina, Irani dhe Rusia.

Pjesë e saj ishin rrëfimet se koronavirusi është një armë biologjike e krijuar në Shtetet e Bashkuara për të rrëzuar kundërshtarët dhe se Kina, Irani dhe Rusia “po e luftojnë pandeminë shumë më mirë sesa Perëndimi”.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments