×
Wednesday, November 29, 2023

Nga urdhri i Putin për nisjen e pushtimit tek 8 viktimat e para dhe 18 të zhdukur. Ja çfarë ndodhi në 5 orë luftë

February 24, 2022


Ishte ora 3 pas mesnate kur Vladimir Putin njoftoi nisjen e sulmit ndaj Ukrainës.

Më poshtë është një përmbledhje hap pas hapi se çfarë ndodhi në pesë orët e para të luftimeve.

Në një fjalim televiziv në orën 05:55 me orën e Moskës (02:55 GMT), Vladimir Putin i Rusisë njoftoi një “operacion ushtarak” në rajonin lindor të Donbasit të Ukrainës.

Putin tha se Rusia po vepronte në vetëmbrojtje. Ai u bëri thirrje ushtarëve ukrainas të linin armët. Çdo ndërhyrje nga fuqitë e jashtme kundër Rusisë do të merrte një përgjigje “të menjëhershme”, tha ai.
Rusia ka goditur infrastrukturën e Ukrainës me raketa, thotë Ukraina. Kievi gjithashtu thotë se ka rrëzuar aeroplanin rus – gjë që Moska e mohon.

Karvane trupash dhe tankesh kanë hyrë në Ukrainë nga të gjitha drejtimet.

Një autokolonë ka kaluar nga Bjellorusia në një pikë në veri të kryeqytetit Kiev. Një tjetër ka hyrë nga Krimea në jug, të cilën Rusia e aneksoi nga Ukraina në 2014.

Raportohet se të paktën tetë persona janë vrarë dhe 18 persona rezultojnë të zhdukur.

Ka bllokime të gjata trafiku ndërsa banorët përpiqen të largohen nga kryeqyteti Kiev. Banorët e tjerë kanë kërkuar strehim në stacionet e metrosë. Korrespondentët e BBC-së thonë se megjithëse njerëzit prisnin një sulm, shkalla e pushtimit i ka zënë në befasi.

Ukraina ka shpallur gjendjen ushtarake. Ministri i Jashtëm Dmytro Kuleba ka kërkuar sanksione shkatërruese, duke përfshirë ndalimin e Rusisë nga sistemi ndërkombëtar i transfertave bankare Swift.

Çmimet e naftës janë rritur në më shumë se 100 dollarë për fuçi për herë të parë në shtatë vjet. Monedha ruse, rubla, ka rënë në nivelin më të ulët historik kundrejt dollarit dhe euros; Tregjet në Mbretërinë e Bashkuar janë zhytur.

Ka pasur një kor dënimi nga liderët botërorë: Presidenti i SHBA Joe Biden tha se lufta do të sillte “humbje katastrofike të jetës”;

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson tha se ishte “i tmerruar” nga “sulmi i paprovokuar”.

Eunews.alComments are closed.