×
Thursday, April 18, 2024

COVID-19/ Suedia ashpërson masat kufizuese

November 24, 2020


Rritja e shpejtë e rasteve të reja të infektimit me COVID-19 dhe presioni mbi shërbimet mjekësore e shtynë qeverinë suedeze të marrë masa më të rrepta, që përfshijnë ndalimin e shitjes së alkoolit në nivel kombëtar pas orës 22:00 në bare dhe restorante, sipas “NBC News”.

Gjithashtu, duke filluar nga sot, numri i personave që mund të grumbullohen në publik ulet në tetë nga 50.

“Sonte, në fund të nëntorit 2020, është e qartë se do të duhet pak kohë para se të mund të kthehemi në normalitet,” tha kryeminitri Stefan Löfven në një fjalim televiziv.

“Shumë i kanë lënë pas dore këshillat gjatë vjeshtës. Të gjitha gjërat që dëshironi të bëni, por që nuk janë të nevojshme, anulojini, shtyjini”, shtoi ai.

Qeveria qendrore lëshoi ​​një rekomandim për qeveritë rajonale këtë muaj, për t’i këshilluar banorët të shmangin mbledhjet publike, si koncerte, shfaqje teatrore dhe leksione.

Rekomandime të veçanta lokale, përfshirë shmangien e transportit publik dhe dyqaneve, janë gjithashtu në fuqi në pjesën më të madhe të vendit.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments