×
Wednesday, July 17, 2024

COVID-19/ Hollanda në lockdown deri me 19 janar

December 14, 2020


Hollanda do të hyjë në një bllokim total nga sonte, me mbylljen e të gjitha dyqaneve, por edhe të shkollave, muzeve, palestrave dhe parukerive. Kryeministri Mark Rutte do të njoftojë masat e reja në një fjalim para kombit sonte, por shumë prej tyre tashmë janë zbuluar ose konfirmuar përmes kanaleve zyrtare.

Sidoqoftë, raportet se një shtetrrethim mund të jetë pjesë e paketës, veçanërisht për Vitin e Ri, nuk janë konfirmuar ende. Shkollat fillore dhe të mesme do të mbyllen nga e Mërkura dhe do të kthehen përsëri online. Palestrat, pishinat dhe saunat gjithashtu duhet të mbyllin dyert e tyre, por dentistët dhe fizioterapistët mund të vazhdojnë të praktikojnë. Punonjësit e seksit gjithashtu duhet të mbyllin dyqan deri më 19 janar.


Kabineti ka vendosur të ndërmarrë hapa drastikë sepse numri i testeve pozitive të koronavirusit është rritur në mënyrë të vazhdueshme, duke arritur pothuajse 10,000 të Dielën.

Ministrat kishin vendosur një objektiv prej 3,600 rastesh në ditë nga mesi i dhjetorit. Njerëzit do të nxiten të qëndrojnë në shtëpi sa më shumë që të jetë e mundur dhe të shmangin vizitorët, me jo më shumë se dy të lejuar përveç më 25 dhe 26 Dhjetor, kur ka maksimumi eshte tre mysafirë.

Hotelet mund të qëndrojnë të hapura por nuk mund t’u shërbejnë mysafirëve të tyre por pa ushqim dhe pije.

‘Situata është shumë serioze,’ tha ministri i shëndetësisë Hugo de Jonge pas takimit të kabinetit të hënën në mëngjes. ‘Shifrat janë rritur ndjeshëm ditët e fundit dhe ne duhet të zvogëlojmë presionin mbi mjekesine.

Ministrat gjithashtu shqetësohen se njerëzit nuk po marrin më masat për të luftuar seriozisht virusin. Gjatë javës së kaluar, policia ka shpërndarë 543 gjoba për njerëzit që nuk jane duke respektuar rregullat e koronavirusit.
Zyrtarët gjithashtu besojnë se rregullat e ashpra janë më të lehta për t’u zbatuar.
Sektorit I shitjes tha në një reagim se bllokimi i ri do të jetë një katastrofë për anëtarët e saj, duke pasur parasysh që dhjetori është muaji më i rëndësishëm i vitit dhe shumë tani do të mbesin me stokun e Krishtlindjeve.

Sidoqoftë, shefi i bankës qendrore Hollandeze Olaf Sleijpen i tha transmetuesit NOS se banka favorizon një bllokim të vështirë tani sepse shpresojmë se ekonomia do të jetë në gjendje të rimëkëmbet më shpejt. Ministrat u takuan për të përfunduar paketën e masave të hënën në mëngjes, pas së cilës udhëheqësit e partive politike u informuan nga kryeministri.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments