×
Wednesday, September 28, 2022

COVID-19, Franca drejt lehtësimit, por jo heqjes së masave kufizuese për festat e fundvitit

November 24, 2020

Nuk është një rihapje, është një lehtësim i bllokimit, ky është refreni i ministrave të qeverisë franceze, të cilët kanë shumëfishuar takimet këto orë, ku pritet edhe fjalimi i presidentit Emmanuel Macron.

Presidenti pritet të shpallë një lehtësim të masave të bllokimit, në një rrugë “hap pas hapi” dhe “graduale” drejt festave të Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri.

Një periudhë festive që, sipas ministrit Jean Castex, ka të ngjarë të jetë “një fabrikë Covidi”.

Macron dhe disa këshilltarë të afërt do të dëshironin që para Krishtlindjeve, të rihapnin teatrot, kinematë, muzetë dhe teatrot, por priten përditësime në ditët në vijim.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments