×
Friday, April 12, 2024

COVID-19/ Britania e Madhe është e para që miraton përdorimin e vaksinës Pfizer

December 2, 2020


Programi i vaksinimit Covid-19 i shpallur nga qeveria britanike do të jetë “fushata më e rëndësishme e vaksinimit në shkallë të gjerë në historinë e vendit tonë“. Kjo u njoftua nga Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Shëndetësor Kombëtar (NHS) në Angli, Sir Simon Stevens. Departamenti i Shëndetit dhe Mirëqenies së qeverisë së Britanisë së Madhe ka njoftuar se vaksina e zhvilluar nga kompania gjermane biofarmaceutike BioNTech dhe partneri i saj amerikan Pfizer është autorizuar në vend kundër koronavirusit dhe do të jetë në dispozicion që nga java e ardhshme. “Ky është një hap i rëndësishëm përpara në përgjigjen tonë ndaj pandemisë së koronavirusit dhe spitalet së shpejti do të fillojnë fazën e parë të fushatës më të madhe të vaksinimit në shkallë të gjerë në historinë e vendit tonë,” tha Sir Simon Stevens.

Britania e Madhe është vendi i parë në botë që miraton një vaksinë të zhvilluar nga një kompani farmaceutike kundër koronavirusit të ri për përdorim në popullatë, gjatë këtyre muajve pandemike dhe me shpejtësi të madhe,. “Qeveria ka pranuar rekomandimin e Agjencisë së pavarur për Rregullimin e Barnave dhe Produkteve Shëndetësore për të miratuar përdorimin e vaksinës Pfizer / BioNTech covid-19“, tha një zëdhënës i ministrisë. Qeveria ka konfirmuar se “vaksina do të jetë në dispozicion në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar nga java e ardhshme”. Miratimi i Britanisë për vaksinën BioNTech-Pfizer Covid-19 shënon një “moment historik” në betejën kundër pandemisë. Kjo është ajo që CEO i grupit farmaceutik amerikan tha pasi kompania e tij mori autorizimin e parë të këtij lloji në Perëndim. “Autorizimi i sotëm i përdorimit emergjent në Mbretërinë e Bashkuar shënon një moment historik në luftën kundër Covid-19“, tha Albert Bourla, CEO i Pfizer. Firma amerikane dhe BioNTech e Gjermanisë parashikojnë vendime të mëtejshme rregullatore nga vendet e tjera “në ditët dhe javët e ardhshme

Është fantastike” që autoriteti britanik i ilaçeve “ka autorizuar zyrtarisht vaksinën Pfizer / BioNTech_Group kundër COVID-19“. Kështu në një postim në twitter Kryeministri Boris Johnson konfirmon fillimin e shpërndarjes në Mbretërinë e Bashkuar të dozave të para (800,000 për të filluar, sipas mediave) nga fundjava e ardhshme. “Është mbrojtja e vaksinës që në fund të fundit do të na lejojë të rimarrim jetën dhe të rikthejmë ekonominë në rrugën e duhur“, shton Kryeministri britanik.

Në Mbretërinë e Bashkuar – e cila do të fillojë fushatën e vaksinimit anti-Covid javën e ardhshme, tani që përdorimi i Pfizer-BioNtech është aprovuar nga autoritetet shëndetësore – tema tani është të vaksinohen sa më shumë njerëz që të jetë e mundur; dhe Ministri i Shëndetësisë Matt Hancock tha se ai ishte i gatshëm ta bënte vaksinën i pari drejtpërdrejt në TV.  Intervistuar në “Good Morning Britani” nga Piers Morgan, ministri nuk u tërhoq nga propozimi i gazetarit: “Le ta bëjmë së bashku, drejtpërdrejt në TV: do të ishte një mesazh i fuqishëm dhe do të dërgonte mesazhin e duhur”. “Sigurisht, ne mund ta bënim atë së bashku, Piers,” ra dakord ministri. Hancock, i cili është 42 vjeç, theksoi se do të nevojitej një autorizim specifik, pasi ai nuk është ndër kategoritë në rrezik: “Ne duhet të kemi një aprovim sepse, padyshim, ka një përparësi (ndaj vaksinimeve) dhënë nga nevojat klinike dhe, për fat të mirë, si një njeri i moshës së mesme të shëndetshme, unë nuk jam në krye të përparësisë “. Por ai shtoi se ishte “i gatshëm ta bënte atë” nëse ndihmonte për të bindur të tjerët të vaksinoheshin “do t’ia vlente.”

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments