×
Tuesday, August 9, 2022

Conte: Muaj të vështirë na presin, por vera nuk do të jetë në karantinë, Italia do të shkojë me pushime

May 10, 2020

“Ne nuk do të jemi në ballkon këtë verë dhe bukuria e Italisë nuk do të mbetet në karantinë.” Këtë e siguroi kryeministri Giuseppe Conte, në një intervistë në të përditshmen italiane Corriere della Sera. “Ne do të jemi në gjendje të shkojmë në det, në male, të shijojmë qytetet tona. Dhe do të ishte mirë nëse italianët i kaluan pushimet në Itali, edhe nëse i bëjmë ndryshe, me rregulla dhe me kujdes. Ne presim – shpjegoi ai – që evolucioni i kornizës epidemiologjike të japim indikacione të sakta në datat dhe planifikimin “.

Do të jenë muaj shumë të vështirë, ne po përballemi me testin më të ashpër që nga periudha e pasluftës – thekson ndër të tjera Conte – Do të kemi një rënie të mprehtë të Prodhimit të Brendshëm Bruto (PBB)dhe pasojat ekonomike do të jenë shumë të dhimbshme. Qeveria po mundohet të bëjë maksimumin dhe do të vazhdojnë të punojnë me vendosmërinë maksimale për të garantuar stabilitetin social dhe ekonomik të vendit dhe për ta bërë atë më konkurrues, më të drejtë dhe më gjithëpërfshirës “.

Pas kthimit në pandemi, kryeministri thekson se do të kemi një rënie të mprehtë të PBB-së dhe pasojat ekonomike do të jenë shumë të dhimbshme. “Në lidhje me burimet evropiane”, fjalë të qarta kanë ardhur nga Eurogrupi në linjën e re të kredisë MES. “Tani presim rregulloret e zbatimit, atëherë do të vlerësojmë në Parlament, ” shprehet Conte. Megjithatë,” burimet e Mes, BEI dhe SURE vetëm janë të pamjaftueshme. Ne jemi në dialog të vazhdueshëm me Komisionin Evropian për të futur një fond të rimëkëmbjes në shkallë të gjerë,me burime  të avancuara përmes një kredie tejkalimi.” Deklaroi kryeministri Italian për gazetën italiane

Për sa i përket fuqisë vendimmarrëse të Rajoneve“, me udhëzimet që do të na lejojnë të kontrollojmë kurbën epidemiologjike, ne gjithashtu do të jemi në gjendje të lejojmë diferencime gjeografike “, por ” kjo nuk do të thotë të vazhdohet në mënyrë të rastësishme dhe të mbështetemi në iniciativat të nxutuara”, paralajmëron Conte. Në shkollë,” kthimi duhet të menaxhohet në mënyrë të njëtrajtshme në të gjithë territorin kombëtar “.

Sa i përket rihapjes së mundshme të bareve, restoranteve dhe parukierëve në 18 maj në vend të 1 qershorit,” ne mund të pajtohemi me Rajonet në disa parashikime. “Jam i bindur që nga kjo do të dalim më të fortë dhe më të bashkuar ” thotë Giuseppe Conte në fund të intervistës.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments