×
Saturday, August 1, 2020

Ambasada e SHBA kujton 45-vjetorin e firmosjes së Aktit Përfundimtar të Helsinkit

August 1, 2020

Ambasada e SHBA-së në Tiranë ka kujtuar sot 45-vjetorin e firmosjes së Aktit Përfundimtar të Helsinkit, ndërsa nënvizon parimin e dytë të këtij akti me 10 parime: Përmbahuni nga kërcënimi apo përdorimi i forcës.

“Sot, 1 gusht, ne përkujtojmë 45 vjetorin e firmosjes së Aktit Përfundimtar të Helsinkit. Misioni Amerikan në OSBE po sjell në vëmendje 10 parimet kryesore që u përcaktuan për të udhëhequr marrëdhëniet e ardhshme midis shteteve dhe qytetarëve të tyre”,- shkruan Ambasada e SHBA në Tiranë.

“10 parime për promovimin e paqes dhe sigurisë. Parimi i sotëm 2: Përmbahuni nga kërcënimi apo përdorimi i forcës”,- thekson Ambasada e SHBA në Tiranë.

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për