×
Wednesday, July 17, 2024

Shumica e gjermanëve duan Soederin si pasues të Merkelit

April 14, 2021


Shumica e qytetarëve gjermanë duan kryeministrin bavarez Markus Soeder për të udhëhequr bllokun konservator të qeverisë CDU/CSU në zgjedhjet federale në fund të vitit.

Armin Laschet i kristian-demokratëve të kancelares Angela Merkel (CDU) dhe Soeder i Unionit Social-kristian bavarez (CSU) janë në garë për t’u bërë kandidati kancelar i bllokut në zgjedhjet e 26 shtatorit.

Në një sondazh të institutit kërkimor ”Civey” thuhet se 58% besojnë se kryeministri bavarez ka më shumë të drejtë të deklarojë gatishmërinë e tij për t’u bërë kandidat për kancelar i bllokut CDU/CSU.

Një total prej 30% thanë se besonin që Soeder e kishte gabim kur tha se kërkonte punë më të mirë, ndërsa 12% deklaruan se ishin të pavendosur.

Sipas informacionit nga blloku konservator, Soeder ka një mbështetje të konsiderueshme, pasi 86% e mbështetësve të CDU/CSU mirëpresin emërimin e Soeder si më të duhurin.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments