×
Tuesday, March 28, 2023

Orban: Nuk ka vaksina të Lindjes apo Perëndimit, ka vetëm të mira dhe të këqija

February 23, 2021Kryeministri hungarez, Viktor Orban, u ka bërë thirrje vendeve të sigurojnë sa më shumë vaksina të koronavirusit të ri (COVID-19), pavarësisht nëse vaksinat vijnë nga Lindja apo Perëndimi.

Komentet e tij erdhën gjatë një interviste me portalin gjerman të lajmeve “Focus Online” në lidhje me vendimin e Hungarisë për të blerë vaksinën ruse Sputnik V.

Orban tha se në një pandemi është detyrë e politikanëve të marrin përgjegjësi dhe të mbrojnë jetën e qytetarëve.

“Sepse ata që blejnë kohë mund të shpëtojnë jetë dhe të rifitojnë lirinë e tyre”, tha Orban.

Sipas kryeministrit hungarez, prokurimi i vaksinave dhe marrëdhëniet e tensionuara midis Bashkimit Evropian (BE) dhe Rusisë duhet të shihen si çështje të veçanta. Ai shtoi se jeta dhe mbrojtja janë përtej konsideratave politike.

“Është e papërgjegjshme të politizohet prokurimi i vaksinave dhe të lejohet që njerëzit të vdesin dhe të kufizojnë lirinë e tyre vetëm sepse dikush ka kundërshtime ndaj një vendi ku prodhohet. Të flasim në mënyrë objektive, është e qartë se pjesa lindore e Evropës zhvilloi një kulturë vaksinimi gjatë epokës komuniste, e cila çoi në zhdukjen e virusit në Evropën Lindore shumë më parës se në Evropën Perëndimore, ku vaksina ruse nuk u pranua për arsye ideologjike”, tha Orban.

Lidhur me programin e centralizuar të prokurimit të vaksinave në BE, Orban tha se është e qartë se ishte vendim i gabuar.

SHBA, Izraeli dhe madje edhe Serbia, tha Orban, “janë shumë përpara vendeve anëtare të BE-së, para nesh”. Ai shtoi se tani është tepër vonë për të ndryshuar kursin.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments