×
Wednesday, March 22, 2023

Ngritja e Gjykatës Kushtetuese/ Ambasadorja e SHBA, Kim thirrje KED: Vendosni kandidaturat

December 7, 2020
Ambasadorja e SHBA-ve, Yuri Kim i ka bërë thirrje Këshillit të Emërimeve në Drejtësi që të vijojë procesin për zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, deri në 31 dhjetor.

Përmes një mesazhi në Twitter diplomatja amerikane nënvizon faktin se nuk ka asnjë arsye që kjo gjykatë mos të funksionojë, pasi sipas saj është çështje vullneti.

“Këshilli i Emërimeve në Drejtësi duhet të takohet këtë javë për të përfunduar vlerësimin dhe për të dërguar listën e kandidatëve në Presidencë dhe Parlament. Proceset duhet të respektohen, por jo të keqpërdoren. Nuk ka asnjë arsye praktike që Gjykata Kushtetuese të mos jetë funksionale deri 31 dhjetor. Është çështje vullneti. Udhëheqësit duhet të tregojnë vullnetin e tyre të vërtetë.”, tha në mesazhin e saj ambasadorja Kim.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments