×
Sunday, April 2, 2023

Merkel jep lajmin e mirë: Vaksina anti COVID-19 mbërrin para Krishtlindjeve

November 26, 2020Ndoshta vaksinat mbërrijnë para Krishtlindjeve dhe ne kemi vendosur që t’i vëmë në disponim të personelit mjekësor dhe shëndetësor, deklaroi kancelarja Angela Merkel në Bundestag.

Kancelarja gjermane ka tha se “vaksina përfaqëson dritën në fund të tunelit” megjithëse jo të gjithë mund të vaksinohen në muajt e dimrit dhe shumë do të duhet të presin.

”Rritja eksponenciale e Covid është ndalur, por nuk ende nuk ka një ndryshim të trendit, rritja e ngjitjes vazhdon me ritme të lartë në shumë lande, në vend që ajo të ulet”, shtoi Merkel.

Merkel foli në Bundestag, edhe mbi rekordin e trishtuar të viktimave të shënuar pardje.

“Kjo duhet të na shqetësojë. Nëse do të presim që terapitë intensive të mbushen plot, do të jetë tepër vonë”, shtoi ajo. 

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments