×
E shtunë, 16 Janar, 2021

“Marrëveshja post Brexit nuk duhet të prekë integritetin e tregut unik”

25 Nëntor, 2020

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen, paralajmëroi sot se një marrëveshje e mundur tregtare postBrexit mes BE-së dhe Britanisë së Madhe, që pritet të hyjë në fuqi më 1 janar, nuk duhet të prekë integritetin e tregut unik.

“Ne do të bëjmë gjithçka që është në pushtetin tonë për të arritur një marrëveshje”, theksoi presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen.

“Jemi të gatshëm të japim prova të kreativitetit”, deklaroi ajo para eurodeputetëve në një kohë kur negociatat janë në linjën e tyre të fundit.

“Por, ne nuk jemi të gatshëm të vëmë në pikëpyetje integritetin e tregut unik, veçanërisht respektimin e standardeve të tij mjedisore, sociale dhe fiskale”, shtoi ajo.

Eunews.al

Komente

avatar
  Ndiqe  
Me lajmëro për