×
Saturday, June 3, 2023

Macron: Negociatat për planin e rimëkëmbjes së BE-së po përparojnë

June 23, 2020Bisedimet për një plan të rimëkëmbjes së BE-së pas koronavirusit po përparojnë, tha presidenti francez, Emmanuel Macron, i cili mbërriti në Holandë sot në mbrëmje, për të biseduar me kryeministrin holandez, Mark Rutte.

“Të dy ne besojmë në këtë solidaritet që e bën Europën tonë”, tha Emmanuel Macron në Twitter, para takimit të tij me Mark Rutte-n.

“Nga tani deri në Këshillin Europian të korrikut, ne duhet të bindim partnerët tanë mbi bazën e kësaj marrëveshje franko-gjermane. Bisedimet po përparojnë dhe të gjithë duhet të dëgjohen”, shtoi ai.

Udhëheqësit europianë janë angazhuar për të rënë dakord përpara fundit të korrikut për një plan masiv rimëkëmbjeje të BE-së.

Holanda është një nga katër vendet, së bashku me Austrinë, Suedinë dhe Danimarkën, që janë shumë të rezervuara në lidhje me këtë projektplan, aktualisht i fiksuar në 750 miliardë euro, nga i cili do të përfitojnë kryesisht vendet jugore, më të prekura nga kriza COVID-19.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments