×
Wednesday, March 22, 2023

BE sanksione të reja kundër Bjellorusisë

November 13, 2020
Bashkimi Europian dënoi sot vdekjen e një artisti bjellorus pas plagëve të shkaktuara gjatë arrestimit të tij dhe kërcënoi për marrje të sanksioneve të reja kundër autorëve të dhunës në këtë vend.

”Vdekja e piktorit, Roman Bondarenko, 31 vjeç, është rezultat skandaloz dhe i turpshëm i autoriteteve bjelloruse dhe BE është e gatshme të vendosë sanksione shtesë”, njoftoi zëdhënësi i kreut të diplomacisë europiane, Josep Borrell në një komunikatë.

Komisioni nuk ka preferuar të saktësojë llojin e sanksioneve që mund të jetë vendosur nga shtetet anëtare.

BE ka sanksionuar tashmë presidentin e bjellorusisë, Alexandre Lukashenko, djalin e tij Viktor dhe 53 anëtarë të rrethit të tij, mes të cilëve disa ministra dhe krerë të forcave të policisë, të gjykuar përgjegjës për represionin kundër kontestimit të zgjedhjeve presidenciale të 9 gushtit, të cilësuara të trukuara nga BE.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments