×
Saturday, July 13, 2024

Thaçi mandaton Albin Kurtin për postin e kryeministrit

January 20, 2020


Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka mandatuar liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti për postin e kryeministrit.

Dekretin ai e dërgoi në Kuvendin e Kosovës.

Këtë vendim, presidenti Thaçi e mori pasi Vetëvendosje i dërgoi atij përmes një letre, propozimin që Albin Kurti të mandatohet për kryeministër.

Letra e Lëvizjes Vetëvendosje dërguar presidentit Hashim Thaçi.
Letra e Lëvizjes Vetëvendosje dërguar presidentit Hashim Thaçi.

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti, më herët gjatë ditës, përmes një video-mesazhi tha se ende nuk ka një marrëveshje për koalicionin qeverisës me Lidhjen Demokratike të Kosovës, duke thënë asnjëra palë nuk ka pranuar ofertat e fundit për bashkëqeverisje.

Megjithatë, Kurti tha se Vetëvendosje dëshiron që të takohet me LDK-në deri në arritjen e një marrëveshjeje.

“Ne nuk e kemi pranuar propozimin e fundit të drejtuesve të LDK-së, por jemi treguar shumë të gatshëm për takime të mëtejme, me synim gjetjen e alternativave tjera që do të ishin të pranueshme për të dyja palët. Unë besoj se ne nuk mund të kthehemi dhe e kemi detyrim ndaj të gjithë jush që të kthehemi në tavolinën e bisedimeve, për të mos dalë nga ajo deri në gjetjen e një gjuhe të përbashkët dhe arritjen e marrëveshjes sonë”, tha Kurti.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments