×
Wednesday, August 10, 2022

Regjistrohet rasti i parë me Covid-19 midis emigrantëve në Lesbos. Parlamenti Europian: Evakuoni kampet e mbipopulluara

March 24, 2020

Alert në ishullin Grek, ku ka vetëm gjashtë shtretër në terapi intensive për një popullsi prej mbi 100 mijë njerëz, përfshirë banorët dhe azilkërkuesit.

Për të kontrolluar pandeminë Covid-19, të gjithë duhet të jenë në gjendje të zbatojnë masat parandaluese, përfshirë azilkërkuesit që jetojnë në ishujt e mbipopulluar Grekë. Kjo është thënë nga eurodeputeti socialist Juan Fernando López Aguilar, kryetar i Komisionit të Parlamentit Evropian për Liritë Civile. Politikani spanjoll i shkruajti Komisionerit për menaxhimin e krizave, Janez Lenarcic, për të kërkuar “një përgjigje të menjëhershme evropiane“, në mënyrë që “të parandalojë që kriza humanitare në ishujt Grekë të bëhet një problem i shëndetit publik, me rrezikun e shumë vdekjeve”.

Sipas të dhënave jetojnë 26 mijë njerëz në një fushë të konceptuar për 3 mijë vende, gjë që përbën një rrezik të menjëhershëm verifikimi i rasteve të të infektuarve me Covid-19 për shkak se përhapja e tij do të ishte e pandalshme.

Pasi u gjet një rast i parë i infeksionit në ishullin e Lesbos, “një nga çështjet kryesore që duhet të trajtohen për të shmangur përhapjen e shpejtë dhe të gjerë të Covid-19 është evakuimi parandalues ​​dhe urgjent i kampeve të mbipopulluara“, thuhet ndër të tjera në tekstin e letrës drejtuar ekzekutivit të BE-së. “Nga 42 mijë azilkërkues që jetojnë në ishujt Grekë – nënvizohet – rreth 26 mijë jetojnë brenda ose afër pikës së nxehtë të Moria (në Lesbos, ed), të pajisura vetëm për pritjen e 3 mijë njerëzve vetëm “. Kjo gjëndje sjell problematika për të krijuar de facto izolimin ose distancimi social. Në letër eurodeputetët denoncojnë  mungesën e “kushte adekuate higjienike” aq të domosdoshme në këtë emergjencë shëndetësore. Në letër thuhet se ekzistojnë “vetëm gjashtë shtretër të ICU në dispozicion në të gjithë ishullin e Lesbos”, kundër një popullsie rezidente prej mbi 86 mijë njerëz, të cilëve duhet t’i shtohen të paktën 26 mijë migrantë.

Përballë kësaj urgjence, eurodeputetët bëjnë thirrje për “evakuimin parandalues ​​të popullatës me rrezik të lartë, përfshirë njerëzit mbi moshën 60 vjeç dhe me sëmundje të frymëmarrjes, diabetitapo të sëmundjeve të tjera“. Në letër evidentohet nevoja për “bashkëpunim më të madh midis sistemeve shëndetësore të shteteve anëtare të BE” dhe “burimeve shtesë financiare për kapacitete më të mëdha për shtrimin në spital dhe kujdesin intensiv”. “Transferimi, veçanërisht i fëmijëve, nuk duhet të pezullohet për shkak të pandemisë,” shprehen eurodeputetët.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments