×
Wednesday, July 17, 2024

Raporti sekret, Presidenti kinez i kërkoi OBSH të vonojë informacionet për kërcënimin nga COVID-19

May 10, 2020


Një raport bombë, pretendon se Presidenti Kinez Xi Jinping personalisht i kërkoi Drejtorit të Përgjithshëm të Organizatës Botërore të Shëndetit Tedros Adhanom ‘të vonojë një paralajmërim global’ për kërcënimin e COVID-19 gjatë një bisede në janar, raporton Dailymail.

Der Spiegel i Gjermanisë publikoi akuzat këtë fundjavë, duke përmendur Shërbimin Federal të Inteligjencës së vendit, i njohur si ‘Bundesnachrichtendienst’ (BND).

Sipas BND: ‘Më 21 janar, udhëheqësi i Kinës Xi Jinping kërkoi nga shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus të mbajë informacione rreth një transmetimi nga njeriu në njeri dhe të vonojë një paralajmërim pandemik.

‘BND vlerëson se politika e informacionit e Kinës, humbi katër deri në gjashtë javë për të luftuar virusin në të gjithë botën’.

OBSH lëshoi një deklaratë menjëherë pas publikimit të pretendimeve, duke i quajtur ato ‘të pabaza dhe të pavërteta’.

‘Dr Tedros dhe Presidenti Xi nuk folën më 21 janar dhe ata kurrë nuk kanë folur me telefon. Raporte të tilla të pasakta shpërqendrojnë dhe dëmtojnë përpjekjet e OBSH-së dhe botës për t’i dhënë fund pandemisë COVID-19, ‘thuhet në deklaratë.

Ajo vazhdoi: ‘Kina konfirmoi transmetimin nga njeriu te njeriu i romanit koronavirus më 20 janar [para bisedës telefonike të pretenduar].

‘OBSH deklaroi publikisht në 22 janar se ‘të dhënat e mbledhura … sugjerojnë që transmetimi njeri-tek-njeri po zhvillohet në Wuhan.’

Nëse pretendimet ishin të vërteta, ato do të forconin pohimin e Presidentit Trump se OBSH është ‘qendra e Kinës’.

Në prill, administrata Trump pretendoi se OBSH po bëhej një mjet i ‘propagandës kineze’ dhe presidenti u zhvendos për të ndaluar financimin e organizatës.

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments