×
Wednesday, September 27, 2023

Pas vaksinës që mund të çrrënjosë COVID-19 është një çift emigrantësh nga Turqia

November 15, 2020Quhen Ugur Sahin dhe Oezlem Tuereci dhe janë burrë e grua. Të dy turq që janë vendosur në Gjermani prej vitesh. Dhe ata mund të hyjnë në histori për shkas se punuan për të bërë vaksinën që mundi pandeminë Covid-19. Ata janë, në fakt, dy shpirtrat e BioNTech, kompania farmaceutike gjermane që së bashku me American Pfizer ka zhvilluar ilaçin i cili, sipas njoftimit të bërë vetëm këto ditë, do të kishte një efektivitet të barabartë me 90% të pacientëve.

Pa mëdyshje, e tyrja është një histori e suksesshme e emigracionit në këto kohë të turbullta ku emigracioni kundërshtohet fuqishëm nga vendet anëtare të BE-së. Historia e tyre personale është hedhur në lajme në këto muaj të konkurrencës frenetike midis studiuesve nga e gjithë bota për të marrë shërimin e koronavirusit në një kohë rekord. Sahin, djali i emigrantëve që arriti në Gjermani me nënën e tij në moshën katër vjeç, tani është në listën e 100 gjermanëve më të pasur në vend. Sipas Welt am Sonntag, ai zë vendin e 93-të së bashku me gruan e tij Oezlem, e cila gjithashtu qëndron në bordin e drejtorëve të BioNTech, me pasuri prej 2.4 miliardë euro.

Sahin është gjithashtu një profesor i onkologjisë eksperimentale në Universitetin e Mainz, Agi thotë, “preferohet të vijë me një këmishë dhe xhinse, por ai kurrë nuk heq dorë nga amuleti i tij turk që” largon syrin e keq “. Ai dhe nëna e tij arritën në 1969 në Gjermani, ku babai i tij punonte në fabrikën Ford në Këln: por Ugur i vogël e dinte se kur të rritej profesioni i tij do të ishte mjek. Së pari ai punon në klinikën universitare në qytetin e Rhine, pastaj në Hamburg, ku takon gruan e tij të ardhshme, Oezlem “. “Ata janë dy njerëz me inteligjencë të pabesueshme dhe ide vizionare“, thotë presidenti i kompanisë Mig Ag, i cili ka investuar në disa fonde të BioNTech: “Ata plotësojnë njëri-tjetrin në një mënyrë të jashtëzakonshme, kur bëhet fjalë për t’u siguruar që çdo detaj është në vendin e tij. “

Për më tepër, ata thonë se pasioni për ilaçet është i tillë që edhe në mëngjesin e dasmës së tyre të dy ishin akoma në punë në laborator dhe ata u kthyen atje pas ceremonisë. Ata themeluan kompaninë e tyre të parë, Ganymed, në 2001, e cila 15 vjet më vonë u ble nga gjigandi japonez Astella për 1.28 miliardë euro, falë zhvillimit të terapive inovative të bazuara në antitrupa. BioNTech Sahin e themeloi atë në 2009, me Tuereci që zuri menjëherë pozicionin e shefit të përgjithshëm mjekësor. Qëllimi i tyre: të jenë në gjendje të gjejnë terapinë specifike për secilin pacient individual me kancer.

Terapia e zhvilluar duket se po jep fryte, aq sa në dhjetor 2019 Banka Evropiane e Investimeve ndau 50 milion euro për të mbështetur kërkimin e tyre. Disa javë më vonë, megjithatë, Sahin lexon raportin e parë shkencor mbi shpërthimin e virusit në Wuhan dhe kupton se së shpejti do të shpërthente një pandemi. Kështu që ai vendos të kombinojë kërkimin mbi kancerin me atë mbi koronavirusin e ri, duke u përqëndruar menjëherë në një terapi të bazuar në ARN-të e dërguar: një teknologji krejtësisht e re për sa i përket vaksinave. Në prill, gjithçka është gati për provën e parë, e cila në fakt përfaqëson provën e parë të këtij lloji në Evropë. Në qershor,  Banka Evropiane e Investimeve ndau 100 milion për të promovuar kërkimin BioNTech dhe dy muaj më vonë Komisioni Evropian nënshkroi një para-marrëveshje për të blerë 200 milion doza (sot ajo është rritur në 300 milion).

Eunews.al

0 0 votes
Article Rating


Ndiqe
Me lajmëro për
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments